| mafiaa a întrebat:

Salutare. Vreau sa-mi iau un Opel Astra GTC 1.8 din 2007, ma puteti ajuta cu pretul asigurarii aproximativ? Asigurarea vreau s-o fac pe numele lui mama care are 47 de ani si nu detine permis, masina este adusa din Germania si am inteles ca e mai mare asigurarea pentru prima inmatriculare. Intreb pentru ca eu plateam 400 RON(tot pe numele lu' mama) pana si la un chevrolet spark cu motor 0.8 (cea mai ieftina asigurare).

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asigurarea la un autoturism proaspat inmatriculat, e undeva intre 700 si 1000 de lei pe an, la cele mai ieftine societati de asigurari, pe numele cuiva trecut de 30 de ani.
Dupa 2-3 ani, daca nu ai avut nici o despagubire de pe polita respectiva, asigurarea se poate chiar injumatati.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Probabil undeva la 400-500 pe 6 luni, dar va scădea in timp, daca nu ai evenimente.
DonnaAlba bate campii ca de obicei. Nu contează cine o "șofează", asigurarea se face pe proprietar.

| mafiaa explică (pentru regis):

Enorm de mult. Oare la un motor 1.6 e considerabil mai mic pretul?

| regis a răspuns (pentru mafiaa):

Nu. Tine totuși cont ca e doar o estimare!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca mama va sofa masina, va platii asigurare mica, dar daca tu iti iei carnet si sofezi, vei platii foarte mult, ca incepator si mai ales sub 25 de ani.

| Ylucian a răspuns:

Cam 50000