| Vavilov_Vavilov_1998 a întrebat:

Salutaree.Ma puteti ajuta va rog cu un raspuns?
Am o mobra Puch Maxi si cel de la care am cumparat-o mi-a spus sa pun in rezervor doua dopuri de ulei (ulei de drujba rosu), apoi sa pun benzina.Am facut asa, am mers vreo 3 km iar acum nu mai porneste.Care credeti ca ar fi problema?
#funda

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cata benzina? De obicei amestecul se face intr-un alt recipient.Pentru a se amesteca bine.Ti s-a oprit pentru ca ti-a tras ulei in cilindru si nu amestecul benzina+ulei amestecat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Amestecul nu se face asa.
Eu la Mobra (mobra adevarata, 50S), puneam 30ml de ulei la 1l de benzina. Proportia din carte era de 25ml, dar voiam sa fiu sigur. Nu mi-a facut niciodata probleme.
Amestecul se face in recipient separat, cum a spus si colgeul. Pui benzina, pui uleiul, si amesteci bine, altfel uleiul se pune la fund, si acolo ramane.
Daca se mai invarte motorul, si se simte ca are compresie, inseamna ca nu a ramas fara ungere, si problema poate fi de la alimentare (poate s-a infundat carburatorul cu ulei, cum zice colegul), sau poate nu ai scanteia buna. Uita-te si la bujie, sa nu fie umeda.
Gandeste-te cata benzina ai pus; nu stiu cat are un dop din ala, dar doua dopuri nu cred ca au nici 30ml. Deci, daca ai pus mai mult de un litru, pune in asa fel incat sa ai vreo 30ml pentru fiecare litru de benzina, Mai completeaza asa, direct in rezervor, niste ulei diluat in putina benzina, apoi scutura bine motoreta, timp de 2 minute. Si eu mai luam mobra de ghidon, si o scuturam in asa fel incat sa aud cum se "zbate" benzina in ea, sa se mai amestece.

| TrăieşteClipa a răspuns:

La doua dopuri de ulei ar fi trebuit sa pui cam 40 -50 de dopuri de benzina, tu cata ai pus?
Se pune intre 3 si 5 %.