| valhala90 a întrebat:

Salutari.Am o nelamurire cu privire la un aspect mai ingrijorator la scuterul meu:vad ca in ultimul timp mi se ineaca bujia de la prima pornire. ori se opreste ori cand il opresc eu nu mai porneste si cand ii scot bujia e fleasca.Nu cred sa fie de la segmenti ca are compresie foarte buna(daca pun degetul in gaura chiuluoasei mil da afara) iar la chiuloasa si cilindru i-am pus garnituri din silicon special de garnituri. Ce poate sa fie? De la ulei oare?
PS:Ce ulei bun in amestec cu benzina(motor in 2 timpi) imi recomandati? Til sa mentionez ca scuterul este un Atala Master LL si interesul meu este sa protejez cat mai bine setul motor

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Castrol, Motorex sau Liquy Moly depinde ce fonduri ai pentru ulei. Daca vrei ceva cu adevarat bun fara discutie varful de gama este Castrol racing full sintetic 2T!

| valhala90 explică (pentru FurtunaDiesel):

De acord cu tine.Dar oae dc tot imi ineaca bujia? PS:Folosesc ca ulei PRISA 2T EXTRA.Deci la fiecare pedala imi ineaca bujia, imi iese ulei foarte mult pe la toba si pe la chiuloasa.Ce sa fac? Sa fie de la carburator?

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru valhala90):

Pai e posibil si de la carburator sa fie, si de la set sa fie terminat si sa nu accepte cat ii da carburatorul!

| valhala90 explică:

Bun,da cu inecatul bujiei la fiecare pornire ce fac?