| xbebex a întrebat:

Salutari, am un opel astra g 1.7 dti motor ysuzu de 2 zile porneste mai greu iar dupa ce a pornit merge intrerupt parca nu s-ar alimenta si scoate un fum alb de zici ca e furnal Problema persista pana ce apas acceleratia la peste 4000 ture si merg 1-200 metri cu ea turata asa apoi merge de zici ca e noua. Nu mai da fum, nu mai intrerupe, se comporta absolut normal. Care sa fie cauza? La tester nu da nici o problema nimic. Eu i-am schimbat calculatorul de la pompa de injectie, de fapt l-am mutat pe caroserie, sa fie probleme de la legaturile pe care le-am facut cand l-am mutat sau alta problema? A si inca ceva daca o tin mai mult de 3 ore oprita invarte motorul dar porneste dupa a 5-6 cheie. Vreo idee ceva ma puteti ajuta?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu zic ca se dezamorseaza pompa de injectie, sau nu iti functioneaza bujiile incandescente.
Daca tu te-ai apucat sa faci buleli la instalatia electrica, si sa o turezi in 4000 la rece... Strange bani de alta masina.

| xbebex explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Alta noua de unde frate traim in Romania ai uitat sa verific pompa poate prinde aier pe undeva oricum mersi pentru idee eu tot pe la pompa ma gandeam sau debimetru o sa le iau pe rand pana gasesc buba

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru xbebex):

Eu am motorul 1.7 TD, si fum alb mi-a scos doar cand ii venea motorina cu goluri de aer, de la sorbul din rezervor.

| xbebex explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Se poate si asta ca am cam mers cu becu aprins sa desfac un injector sa aierisesc ca am mai patit acum un an la fel si aveam aier prins si mecanici din oras mau pus de am schimbat calculatoru de injectie cu pompa si mi-am luat teapa ca nu erau de vina ele asta e iti spun maine dupa ce aierisesc daca asta a fost buba mersi