| Dodo1995 a întrebat:

Salutari! Dețin un seria 1 E87 si un E90.
De unde pot achiziona un tester pentru ele? Si un manual de utilizare pentru acel tester! Insta impa. Etc
Ps: eu ma stiu doar la VCDS

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

laughing dar ce e bre acolo,tara ciudatilor,tara ciudata,a doua oara cand aud tester pentru o masina anume laughing pai testeru este universal,testezi orice masina indiferent de brand sau model.

Ori acu depinde si cei este ala tester la tine,ori acolo. Daca vorbesti de scaner,adica ala ce scaneaza masina si iti spune ce probleme sunt,atunci ala este universal,nu este doara pentru o anume masina
Chestia e c a unele testere de astewa sau scanere cum de fapt se si numesc nu scaneaza totu la o masina.
Dar sunt cele mai multe care scaneaza tot,alea f micute,de buzunar,alea nu scaneaza de exemplu airbaguri si alte sisteme de astea, in rest nai treaba.

A mai fost cineva pe aici, ce m-a injurat, ce stiu eu habar nu am laughing
Deci un tester de asta vine si cu manual, indiferent de care este ori cat costa.
La unele f scumpe nu ai nevoie de manual, isi scrie si ce problema este sau probleme.
La alea de buzunar care costa undeva la 30-40$ ala iti arata doara un cod problema, iar in manual scrie la acel cod ce anume este.

De ar fi tester pentru fiecare masina in parte iti dai seama ce haos ar fi laughing) plus ce faci dupa ce modelul ala de masina nu se mai fabrica, il arunci? Un model de masina se fabrica 4-5 7 ani max, apoi gata, pai si ce faci cumperi tester an de an laughing

Deci testerele is universale, scaneaza orice masina care are un computer pe ele, mai exact scaneaza masinile incepand cu anul 1986 sau 96 daca nu ma insel.

Intra pe ebay sau amazon si gasesti de care doresti si la preturi de cati bani ai.