| Ionut3222 a întrebat:

Salutari,

Doresc sa imi cumpar o alta masina. Am undeva la 4, 5mii euro pe dreapta.

Sunt deja setat pe un hatchback si imi plac foarte mult cum arata golful 6 si opel astra J, ambele hatchback.

Recomandari? Benzina sau Diesel? Opel sau Golf?

Vreau sa aiba zvac. Vreau sa mearga pe autostrada cu 130-140-150 fara sa simt ca sare motorul din masina cum face al al meu micut citroen c3 de il am acum.

Multumesc in avans pentru raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Sincer, nu prea am o parere buna despre Astra J indiferent de motor. Golfu 2.0 TDI 110/140cp cred ca e toata masina de care ai nevoie. Vad in comentarii ca o mai zis unii sa iti iei 2.0 sau 1.8 TFSI. Vezi ca motoarele acelea vin si cu consum pe masura ( cateodata si de ulei). Ca fapt divers, eu am avut un VW Bora 1.9 TDI 101cp si am putut merge lejer pe autostrada cu 140km/h cu 3 pasageri si bagaj. La varianta de 140cp ai si 6 viteze deci nici nu suna motorul tare.

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Clar că diesel-ul are mai mult "zvâc" (citește: cuplu motor) decât cele cu benzina

| relian a răspuns:

Ai pe dreapta 4-5 mii si pe stanga cat ai? Glumesc laughing ia o masina pe benzina, asta daca vrei sa faca ce spui.Motoarele pe motorina is puturoase

Răspuns utilizator avertizat
| HTH a răspuns:

Am lucrat intr-un magazin de piese auto in verile cand eram student. Aproape toti mecanicii care veneau pe acolo se plangeau de Opeluri.
Am avut un golf 4 timp de 16 ani. 2.0 benzina cu turbo. 128 cai. Nicio problema notabila.
Eu te sfatuiesc inspre golful 6 benzinar. Spor!

| Vasilicamosbatran a răspuns:

Audi A6 C6 gen. 2010
BMW E 60
Ford Focus 3
Lancia Ypdilon
Mercedes C class (nu mai știu modelul)
Opel Astra H
Peugeot 407
Vw passat b7 sau golf 7( nu știu dacă găsești cu 5000 euro, eventual pe dreapta daca nu)