| anonim1 a întrebat:

Salutari TPU, am un ford focus din 2001diesel, 280 mii km si cand pornesc motorul imi ramane beccul aprins la ulei 3-4 sec si at se aud cum imi bat tachetii,dupa ce se stinge becul la ulei nu se mai aud tachetii, am uiei formula ford 5w30, ar trebui sa bag un ulei mai vascos?

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

DA! Datorita uzuri de functionare ar trebui sa bagi un 10w30 sau si mai vascos daca-ti face probleme.n continuare.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Are nevoie de mecanic

| Zabbyel a răspuns:

Baga niste laughing+
z e a m a de varza si o faci
v a r z a sa vezi cum fuge love struck rupe pamantu devil)

| zeulzamolxe666 a răspuns:

Nu e neaparat necesar sa bagi ulei mai vascos.aceasta e o procedura cand consuma ulei. poate trebuie schimbat sau trebuie verificata pompa de ulei.si la motoarele diesel e normal sa bata tachetii la pornire. dupa aia isi revin.la fel si becul rosu, e normal sa se stinga dupa 1, 2, 3 sec.e timpul in care uleiul urca prin galerii si atnge senzorul, bulbul.de ulei.iar cum iarna este vascos din cauza frigului... urca mai greu.