| TotEu_GenEu_1991 a întrebat:

Ford Focus 1.6 TDCI an 2005 am o problema la aprinderea becului de la ulei, am schimbat recent popa de ulei nou nouta, bulb, ulei schimbat 5w30 si totusi dupa vreo 120 km se aprinde becul la ulei si sunetul la motor este diferit, dupa ce este orpit motorul si repornit becul se stinge iar dupa vreo 20 km se aprinde din nou. Stie careva genul asta de problema, daca da va rog ajutati-ma!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai probleme cu pompa de ulei.Nu este presiune in instalatia de ungere.

| TotEu_GenEu_1991 explică (pentru darrio2007):

Am schimbat pompa de ulei e nou nouta

| darrio2007 a răspuns (pentru TotEu_GenEu_1991):

Pompa este de Ford? Uleiul este de iarna sau de vara?

| darrio2007 a răspuns:

P.S.Sau ai pierderi in instalatia de ungere.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergi la un mecanic cu experienta in Ford. Mascaricii obisnuiti cu Logan si Golf, habar n-au sa depisteze o problema la Forduri.
Daca din intamplare esti aproape de Siret, stiu un nene specialist in TDCI-uri.
Nivelul scade?
Daca nu, ai o problema la instalatia de ungere, cel mai probabil o supapa care elibereaza presiunea... Nu sunt mecanic, dar stiu ca si Dacia 1310 are o supapa care elibereaza presiunea cand e prea mare, poate are ceva de genul si motorul tau, si actioneaza aiurea.