| valhala90 a întrebat:

Salutari tuturor.Am o mare problema cu mopedul meu(Piaggio SI). I-am schimbat de curand setul motor(i-am pus unul nou de 38, 2cmc ca celalalt era de 43 cmc si nu mai gaseam segmenti pentru el) si i-am mai schimbat si ambreiajul de pornire(sabotii aia) de la variator ca ceilalti vechi erau tociti.Am parcurs cu el cam 64 km si vreau sa zic ca in viteza se duce tare dar in putere nu se duce deloc(nu pot urca o vale, lucru care inainte se facea cu minim de efort) si nu stiu ce ar putea sa aiba(i-am facut rodajul mergand incet si i-am pus si mai mult ulei) si vad ca putere nu are deloc.Nici la pedala nu porneste lucru destul de ciudat.Insa azi am observat ca doi din cei trei saboti erau prinsi pe variator iar unul nu era prins(i-am dat pe cei doi cu surubelnita inapoi ca sa revina la starea initiala). Deci ce as putea face la scuter ca sa aiba puterea pe care o avea? Ceva se intampla pe la variator sau nu stiu ce sa zic.PS:intre chiuloasa si cilindru nu am garnitura(am inteles ca nu trebuie) dar totusi putin aer scapa.Astept sfaturile si sugestiile voastre!

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Atunci este or senzorul de la acceleratie daca are asa ceva, nu stiu ce sa zic, daca are sau nu, dar cel mai probabil si sigur asta este, sunt rolele de la variator. Desfal si o sa iti dai seama ca sunt terminate!

| valhala90 explică:

PS2:Am uitat sa mai mentionez ca uneori cand accelerez chiar la maxim nu se aude acel zgomot care arata ca se tureaza, adica ramane la fel, ca si cand nu as actiona acceleratia.

| valhala90 explică:

Variatoarele de Piaggio Si nu au role la variator!