| meinteil a întrebat:

Salut, am o problema cu aerul conditionat si nu stiu ce sa ii mai fac.
Problema consta astfel cateodata cand ii mai dau drumul functioneaza normal insa mai apar ocazii cand il pornesc si nu sufla nimic, sta asa vreo 2 minute dupa schimba programul automat si incepe sa bage aer rece vreo 5 min se opreste din nou si incepe iar programul normal insa tot nu baga aer cald.
El este setat la temperatura de 30 grade am observat ca daca ii mai scad din temperatura cu un grad sau doua porneste ok insa dupa o perioada de timp nu mai functioneaza cum trebuie.
Ce pot face?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| CLCQ a răspuns:

30 de grade? E pentru clocit oua?
Temperaturile din extremele de gama forteaza unitatea. Mai mult, aparatul nu poate depasi o anumita diferenta dintre temperatura exterioara si cea interioara. Cel mai probabil ar trebuie verificat daca presiunea de freon e corespunzatoare. Apare condens pe unitatea interna daca il lasi la temperatura minima, pe racire? Atunci mai mult ca sigur ca are nevoie de completare cu freon.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ce spui tu nimic nu este clar.Ce vrei mai exact sa faca aparatul tau de aer conditionat? Apoi trebuie sa stii ce tip de aparat este.Adica daca doar raceste sau si raceste si incalzeste. Apoi daca incalzeste, pe ce baza, este heetpump sau are element electric sau l are pe amindoua si etc.Asa spui ai aer conditionat si vrei sa si zboare probabil.Da amanunte exact ce doresti sa faci tu ca apoi sa stie lumea ce sa iti zica. Aparatul tau nu are nimic, probabil este setat, are un program deja setata si este on, adica indiferent cei faci tu pleaca dar apoi revine la setarile permanente sa le zic asa.Nu stiu ce fel de aparat este, dar unele asa sint au un termostat intern cu program, ceva gen cind sa plece, cind sa se opreasca la ce ora, la ce temp pe zile pe ore si etc.Inca odata zic nu stiu daca ai un astfel de aparat dar sint si asa ceva. Apoi nu te astepta ca aparatul tau sa faca mai mult de 30 de grade.Nu stiu ce incerci exact sa faci.Deci da detalii exact ce doresti sa faci.Ai un aparat si tu trebuie sa il setezi la anumite temperaturi.El va pleca apoi pe cald sau rece depinde ce temperatura ai tu in casa.Sau daca ai telecomanda il poti pune tu pe cald sau pe rece si asa mai departe.Ce inseamna la tine nu mai functioneaza cum trebuie? Deci ai acolo setata tem de 30 de grade.Asta inseamna ca deja esti clocit.Scazi setarea cu un grad doua, el porneste apoi se opreste.Asa si ce vezi tu aici anormal? Tu in casa ai atitea grade cit ai setat si ca urmare aparatul se opreste ca doar no sa faca 100 de grade.El face cate grade l-ai pus, deci va functiona pina cind in camera sau unde este el instalat se face o temp de cate grade au fost setate, dupa care se opreste.Va porni cind in camera temp va scade cu citeva grade sub ce ai setat. Apoo iar se opreste.Deci tu ai in casa 30 de grade si vrei sa ce? Sa faca mai mult? Mai mult nu poate. Daca vrei 50 de grade fa-ti o soba si baga lemene asa intruna. Aparatele de aer conditionat asa au atit sint facute sa poate face pina la 30 de grade.Ce poti face? Sa il lasi sa isi faca treaba si tu sa mai iesi pe afara ca te clocesti de tot acolo la temperaturile alea ce leai spus ca le ai.Pai daca ai 30 de grade in casa cum poti frate sa stai? Ar trebuie sa pui undeva la 20-22 de grade aparatul si atunci va functiona pe rece si scapi sa fii clocit.Deci nu ai nevoie de nici un freon nimic.Treb sa stii ce aparat ai.Dar sigur al tau este cu element adica face caldura cu o rezistenta cum ziceti voi iar rece merge pe compresor. Daca ai heatpump atunci iti merge si pe caldura cu comprsoru dar pina la o anumita temp de afara.Insa cum am spus nu stiu si nici nu vad ce problema ai avea.Treb sa stii mai intai de toate ce vrei tu sa faci intelegi? Adica cate grade vrei sa fie in camera.Sau daca vrei sa scopti pui vorba cuiva pe aici trebuia sa iti cumpri o clocitoare.

| untu a răspuns:

Nu mai umbla la aer conditionat pana nu vine specialistul in depanari! Ai citit instructiuni de utilizare a acestui aparat? Nu e bine sa ai un asemenea aparat pentru ca aduc boli respiratorii!