| Millionair3 a întrebat:

Va salluti pe toti..Ma confrunt cu o problema super naspa. Am o masina un Opel Vectra B an:1998. Problema e urmatoare. Numai stiu ce sa cred ca are. Deci am probleme cu aeroterma sa aerul conditionat sau nu stiu. Cand vreau sa dau drumu la aerul conditionat nu se intampla nimic nu baga caldura nu baga frig nu nimic. numai imi porneste aeroterma aia deloc. daca dau cu una din stanga mai tare si tin aerul conditionat la maxim adica x4 incepe si scoate un zgomot ciudat dabia se invarte si troscane haraie scoate un zgomot ciudat. astept cam injur de 10 minute si merge cat de cat bine. daca o dau dupa aceia la putere x3 sau x2 troscane usor usor haraie si se opreste iar ca sa o pornesc iar trebuie sa dau cu usa foarte tare sau cu pumni sau palmele unde se afla bordul in dreapta. zice-ti ce are?! ce problema ma confrunt?! cum pot sa o desfac?! ce ar avea ea ce crede.ti voi sau cei care ati avut. va rog frumos sa ma ajutati numai stiu ce sa mai fac cu ea...va multumesc tuturor. astept parerile voastre.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In compartimentul motor dispozitivul care isi face rolul sa trimita aer cald/rece are o curea ia ajuns ceasul sa o schimbi iar tu nu fa pe viteazul fiindca nu esti mecanic el stie ce face, probabil ai nevoie sa ti se incarce aer in masina pentru ca nu prea are rezerve disponibile din cate zici

| Millionair3 explică (pentru mgtow):

Stai cal prietenee sunt mai viteaz de cat te-ai nascut tu happy

| mgtow a răspuns (pentru Millionair3):

Pastreaza comentariile astea pentru tine nu are rost sa te crezi mai destept deoarece nu e asa, toti santem oameni pana la urma si nimeni nu e superior sau inferior ci e diferenta de mentalitate

| Millionair3 explică (pentru mgtow):

Du-te frate cu oile pe camp este dement! daca tu crezi ca in viata totul e greu sau ceva de incalecat problema esti dement!

| mgtow a răspuns (pentru Millionair3):

Vad ca esti un taranoi crescut prin ograzi sau cine stie ce parinti anormali oi fi avand pentru ca nu au stiut sa iti arate bunele maniere, la ce cap ai asa si masina iti va dura spor la platit tractari si piese pentru masina laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Intra pe forumurile opel, ai sanse mari sa te ajute baietii de acolo, cel mai probabil e o problema usoara, pe care au patit-o si altii. Aici pe TPU nu stiu cine te-ar putea ajuta, am rezolvat multe probleme de genul asta, dar cu masina in fata, pe net n-am cu ce sa te ajut, sincer nici nu stiu unde e aeroterma la Vectra B laughing Oricum, din spusele tale poate fi o problema la mufele aerotermei, la contactul din bord, la siguranta, sau la carbunii motorasului. Desi daca spui ca se aud trosnete, ar putea fi elicea rupta/sarita, sau alte nebunii...

| Maioru a răspuns:

Pot exista mai multe probleme:Verifica mai intai carbunii de la aeroterma, lamelele pe care se plimba butonul pe trepte(cursorul)pot fi oxidate sau intrerupte pe anumite portiuni ale treptelor de viteza.Este normal sa nu functioneze aerul conditionat daca nu functioneaza aeroterma.