| valhala90 a întrebat:

Salutari tuturor.Am si eu o problema cu un magnetou.Ca sa fiu mai explicit, este vorba despre un magnetou de moped cu 2 bobine, 1 condensator si o platina. Poblema este ca la inceput dadea scanteie foarte buna dupa care imi dadea numai bobina de faruri iar bobina care era conectata la condensator si platina nu imi mai da.Am patit asa si cu un alt magnetou la care i-am pus tot platina de la celalalta dar nu statea fixa.Problema ar putea fi de platina daca imi da numai intr-o bobina dar in cealalta nu imi da deloc scanteie? Eventual ce as mai putea face.Va multumec anticipat si astept raspunsurile voastre!

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pai ai grija sa nu intrerupa undeva bobina sau sa nu fie zgariata vre-unpic fiindca atunci intervine alt fenomen si daca nu ar putea fi de la patina daca nu este bine fixata dar mai greu de crezut ca este de acolo. Oricum se poate si de la patina nu este exclus!

| a1doru a răspuns:

Numai ''specialisti'' pe aici. orice MESERIAS care se respecta ti-ar spune ca inainte de toate, sa verifici condensatorul si apoi sa cauti in alta parte[asta in cazul in care condensatorul ar fi ok]rolling on the floor

| RANGE a răspuns:

Schimba-i pipa aia care intra bujia in ea si mai vb

| valhala90 explică:

Aha.si zici ca te pricepi la astea? in primul rand condensatorul a fost primul lucru la care m-am uitat si merge.mi-am dat seama insa ca este de la platina pentru ca daca ea nu este fixa probabil ca nu mai face atingerea intre cei 2 poli care se ating mereu.zic eu.