| NuclearFish a întrebat:

Salutari, vreau sa cumpar o masina combi, iar propietarul a anulat tot ce tine de stergatorul spate si a pus un capac, influenteaza la ITP acest aspect?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu cred ca vei avea probleme.
Inspectorii ITP de la noi sunt in mare parte spagari care oricum vor 50 de lei de la fiecare masina, iar asta e genul de "defect" pentru care cred ei ca merita bonusul.
Iar cei care sunt corecti si de partea clientului, se uita la frane, lumini, parbriz, gaze/evacuare si jocuri, nu la geamurile de pe spate, care nu sunt esentiale pentru vizibilitate, dupa cum spune legislatia.
Cat despre eventuala remediere, sa poate pune la loc foarte usor.
Daca asta e singurul detaliu dubios la masina, eu zic sa o iei linistit, eventual remediezi lipsa cu 100e, pe care o poti cere din pret.

| NuclearFish explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Eh, masina arata mega bine fara+ omul a anulat tot sistemul din haion si a blocat conducta (normal, pentru a evita o eventuala scurgere) nu e asa mare lucru sincer, din contra ma bucur ca am scapat de o cheltuaiala extra candva daca murea motorasul respectiv. Merci tare mult.

| Sofer a răspuns:

Ei verifica lumini, direcție frâne și sa fie mașina în stare buna. Nu ai treaba pentru un ștergător pe spate.