| zatarradontes a întrebat:

Vreau sa cumpar o masina cu taxa nerecuperata ( zice propietarul) cum sunt sigur ca taxa nu este recuperta si eu trebuie sa mai platesc la imatriculare in acest caz?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vanzatorul este obligat sa-ti prezinte o adeverinta de la ANAF si in aceasta scrie daca taxa de prima inmatriculare/poluare, ce se platea in perioada 2007-2011 a fost sau nu recuperata sau ca s-a platit timbrul de mediu din perioada de dupa inceputul anului 2013.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai inainte sa cumperi masina ceri proprietarului adeverinta de la anaf cum ca taxa e platiti, oricum fara adeverinta aia nu poti inmatricula masina

| OldSoul a răspuns:

Daca taxa nu este nerecuperata, nu, tu nu trebuie sa o mai platesti, dar vezi sa iti prezinte adeverinta de la anaf sa nu te minta.

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Daca are adeverinta ca a platit taxa nu dai nimic.