| anonim_4396 a întrebat:

Salutari. Vreau sa iau o masina din strainatate (sa ma duc eu personal in tara respectiva).
M-am gandit sa imi iau ori Alfa Romeo 159 din 2006-7, benzina ori Mitsubishi Lancer din 2008-9 benzina/diesel (desii e unpic mai scump).
Voi ce ati alege dintre cele 2 masini si de ce?
Si din ce tara europeana recomandati sa cumpar?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din punct de vedere al fiabilității nu ai cum sa compari o japoneza cu Alfa Romeo.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Ca tara europeana din care sa cumperi as alege Germania/Austria.Din cele 2 masini as merge pe Lancer benzina.Ideea e ca, in general japonezii fac cele mai fiabile masini, mai ales pe benzina, in timp ce la italieni e invers.

| Simpatic a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Japan power : honda, nissan, mazda, toyota
dar nu prea stiu meltenii din Romania de ce masinile japoneze nu-s ca cele nemtesti.
nemtii fac dieselurile cele mai bune dar sa le iei de noi nu cu 400k km! la motoare aspirate benzina japonezul e power, vorba lu corduneanu, nu exista ceva mai bun si fiabil ca o japoneza pe benzina. e adevarat ca japonezele nu au luxul de pe bmw, mercedes sau audi, dar au acel ceva care il simti cand conduci, au tinuta de drum impecabila si la multe masini catre sport desi sunt masini cu cai relativi putini, iti dau impresia de sportivitate, sunetul benzinarelor etc

| Lucian4 a răspuns:

La banii tai nu mai conteaza ca e putin scump. Sa vorbim de alt nivel financiar. De ex un fotbalist din UCL cand vrea sa-si cumpere masina de 70/80/90 mii euro, crezi ca-si pune intreabrea ca e un pic scump? sper sa negocieri dur cumpararea daca te duci in tara straina...

| DanielLazărPopa2019 a răspuns:

Aș alege Alfa Romeo 159 din 2006-2007. Cea mai bună țară din Europa de unde ai putea să-ți cumperi această mașină e Germania, fiindcă mașinile nemțești sunt foarte bune. În plus, Alfa Romeo 159 din 2006-2007 e mai rapidă. Sper că te-am ajutat.

| ancaval a răspuns (pentru DanielLazărPopa2019):

Tot ce vine din Germania e bun, că așa zice românul.

| DanielLazărPopa2019 a răspuns (pentru ancaval):

Poate că nu-i foarte bun, dar poate e ieftin.

| ancaval a răspuns (pentru DanielLazărPopa2019):

Așa-i...să fie ieftin sau pe gratis, ar fi super.

Dacă neamțul scoate ceva la vânzare, e clar.....NU merită reparat, las că vine românul și adună tot, că na... harnici tare suntem!

| Simpatic a răspuns (pentru ancaval):

Auschwitz de exempluwinking

| Simpatic a răspuns (pentru DanielLazărPopa2019):

Ce este ieftin nu este BUN. Pe de alta parte daca cumperi de la nemti si nu TURCI da iei un lucru bun, dar cand iei de la tucii nemti atunci iei de la samsariwinking
Orice masina cu probleme costa mai putin decat una identica fara probleme.
Daca ceva este prea ieftin sa fie real, atunci nu este...