| Stefan_Ionut_Danyel_1989 a întrebat:

Salutări You... Am o întrebare ce nu îmi dă pace o masina opal Vectra 1, 8 benzina și am o problems cu caldura nu îmi baga deloc specific că radiatorul principal e nou termostat nou radiatorul de căldură l-am curățat la fel și conductele am verificat și clapeta de dirijează caldura... Nu îmi bolborosește in borcan nu am pete de ulei sa poată fie garnitura de chiulasa rog sfaturi ce pot sa ii fac. Mulțumesc

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ventilatoru iti merge? Radiatorul de caldura l-ai curatat zic? Cum adica l-ai curatat, nu stiu daca poti ajunge la ala sa-l cureti, ar fi trebuie sa desfaci tot bordu sa ajungi la el cred.Caldura n-are nici o legatura cu apa din borcan, bine acum nu stiu din ce an este masina ta, dara pentru caldura masinile astea mai noi stiu si eu 2000 poate si mai jos au heateru in bord bagat, adica un radiator micut bagat in bord in masina in interior, in ala intra apa de la motor, cum de nu iti baga caldura nu stiu, singura chestie ar fi sa nu-ti mearga ventilatoru ala din masina care baga aer in venturi si atunci tu nu simti car veni caldura.Radiatorul ala sau heater in engleza este sau ar trebuie sa fie izolat acolo cu ceva material izolator, deci daca nu-ti merge ventilatoru normal ca n-are cineti circula aerul prin acel radiator si interiorul masinii. Dara asta cu ventilatoru ar fi trebuie sa simti de vine aer, poti regla ala sa bage aer mai tare sau mai usor.Deci da detalii ce anume se intampla.
Radiatorul principal, cei ala radiator principal? Tu probabil vorbesti de radiatorul din fata, ei ala n-are nici o treaba cu caldura ta, nu ala iti baga tie caldura, deci l-ai curatat pe ala degeaba laughing

| Stefan_Ionut_Danyel_1989 explică (pentru relian):

Cam specificat că radiatorul din față este nou și pe cel din cabina este curățat de mine și nu trebuie sa desfaci tot bordul să scoți acel radiator. și da aeroterma îmi merge cei drept nu prea este izolat dar nu cred că ar de acolo... Bun și dacă ar fi așa nu s-ar simți macar o rental de căldură ceva... La mine nu se simte nimic decât rece.

| relian a răspuns (pentru Stefan_Ionut_Danyel_1989):

Daca poti ajunge la acel radiator din cabina ce spui,pune mana pe el cand ai mers ceva cu masina, a, dica apa sa fie cald, acel radiator ar trebuie sa fie si el cald, daca nu este atunci, nu stiu poate depinde ce masina este ce an este o avea vreo valva ceva care deschide sa intre apa la el.Nu stiu dara pe vremuri parca asa aveau, insa nu stiu sigur. Dara daca poti atinge acest radiator si este rece atunci aia e problema nu ajunge apa din motor la el, ori ca ar avea o valva pe undeva ori alte problema poate infundat poate blocat habar n-am.Tu trebuie sa vezi, mai ales de zici ca l-ai sefacut sa-l cureti sau ce iai facut.