| bynladen a întrebat:

Am un seat din 1996 1, 8 benzina si am avut o problema pe parghii la caldura dar problema mea este ca acum nu mai baga caldura deloc..pana in radiatorul de caldura acela din bord e cald adica fierbinte dar mie tot nu imi baga decat aer rece.am verificat si clapeta de schimbare cald/ rece si e dat sa intre aer de acolo de la radiator nu de afara.nu ii dau de cap un ajutor va rog

Răspuns Câştigător
| AgathaRo a răspuns:

Termo-cupla e blocata. Ai schimbat recent antigel-ul la masina si poate nu ai aerisit instalatia de racire de la masina.

5 răspunsuri:
| bynladen explică:

Si da-mi un sfat ce ii fac la termo cupla? de fapt scuza-ma la ce ii zici termo cupla ca am impresia ca fac eu o confuzie acum

| AgathaRo a răspuns (pentru bynladen):

E o piesa in instalatia de racire (furtun) langa pompa de apa. Are un diametru de 3-3.5 cm.

| bynladen explică (pentru AgathaRo):

Am inteles dar e posibil sa fie aia de vina daca eu furtunul care intra in radiatorul de caldura il am fierbinte?

| AgathaRo a răspuns (pentru bynladen):

Daca termo-cupla e blocata nu o sa ai aer cald in habitaclu niciodata. Du-te la un mecanic el stie ce sa faca. Piesa nu costa mare lucru pana in 100 lei maxim.La un prieten tot asa a a pus antigel diluat si nu a aerisit, in caz fercit ca nu i s-a blocat pompa de apa. Chiar nu ti-a sarit buchon-ul de la vasul de expansiune?

| bynladen explică:

Problema e ca la mine in habitaclu imi vine caldura ca radiatorul de caldura e in habitaclu.e de acolo nu ii mai da drumu mai departe
zi-mi daca stii pargihile alea cum vin bagate ca e posibil sa nu le mai fi nimerit.cablurile alea trei care intra in panou de comanda.asta din bord
am cablu negru, albastru si galben ajuta-ma daca poti la pozitionarea lor corecta