| alex1991 a întrebat:

Saptamana trecuta am fost oprit de un echipaj de politie si am fost depistat cu o alcolemie de 0.35 in aerul expirat, iar ca urmare mi-a fost suspendat permisu pentru 90 de zile. Pot sa dau testul acela ca sa imi reduca numarul de zile de suspendare la 30? Mentionez ca am de 7 luni permisul.

Răspuns Câştigător
| alex_7264 a răspuns:

Eu, sincer nu ti as mai da permisu, pentru alcool si viteza nu v as ierta in veci! mor oameni nevinovati ca u esti beat si te incorzi
sa arati lu x din dreapta ca merge masina, in fine da poti da acel test care iti scade pedeapsa cu 30 de zilewinking

20 răspunsuri:
| eugem35 a răspuns:

Pentru alcool nu se da reexaminare asteapti pina iti trece termenul

| jocnecurat a răspuns:

De nu ti-ar mai da aia permisul,,,

| CosteaVlad a răspuns:

Eu îl am de 8hee hee. Păi din câte ştiu poți da un test care este format din 13 întrebări mi se pare, din care trebuie să faci minim 11 ca să-ţi dea admis. Dacă îl iei, perioada de suspendare va fi redusă CU 30 de zile (nu LA 30 de zile), adică vor mai rămâne 60. Însă dacă îl pici, se mai adaugă 30 pe lângă alea 90, şi ar veni 90+30=120 de zile suspendare. big grin. Dacă te simți în stare du-te și dă-l, numai vezi să nu-ţi pară rău dupa aia...
Baftă! happy

Elianna
| Elianna a răspuns:

Bravo, mai baiatule! Si te mai si lauzi cu asa ceva!

identitate
| identitate a răspuns:

Pentru soferii cu mai putin de un an experienta nu e valabila reducerea iar pentru alcool in nici o situatie.Pentru alcool ar trebui anulat si dat examenul din nou!(dupa un an, o singura data in viata)big grin "Unde esti tu Tepes doamne?" laughing

identitate
| identitate a răspuns:

Nu o lua in nume personal.Si eu am condus dupa ce am baut dar in vremurile tineretii mele.Am renuntat(la bautura, nu la condus happy ) pentru ca mergeam ca melcul dupa ce beam laughingDe asta am fost bland si am mai acordat o sansa tuturor, dar numai una!happyDintre toate cauzele accidentelor,"conducerea sub influenta alcoolului" e cea mai stupida. Iar cand se moare din cauza asta e si mai stupid. E depasita doar de inconstienta si idiotenia celor care circula fara centura.Sunt mai iresponsabili desi nu au baut nimic.
Si poate ai avut norocul sa dai peste cine trebuie, nu peste cine nu trebuie.Altfel poate data viitoare consumai mai mult si nu mai aveai a 2 a sansa...

identitate
| identitate a răspuns:

Din cate stiu incepatorii inca dau testul (indiferent de motivul suspendarii) iar cei cu vechime mai mare de un an in momentul in care comit abateri ce duc la suspendarea permisului pe loc (dar cred ca e vorba de neacordarea prioritatii si alte lucruri similare).
Testul poti sa-l dai de cate ori vrei dar trebuie sa-l iei pana iti expira perioada de suspendare altfel se mai adauga 30 de zile de suspendare.
Mergi pana la politie si vezi mai sigur.

| florinel_8849 a răspuns:

Stiu ca acel test este valabil numai in cazul profesionistilor adica cei care traesc din meseria asta si acolo este fara alcool

| Spintecatorul a răspuns:

Incearca sa nu mai consumi alcool cand conduci! Si nu stiu de test.

| alex1991 explică:

Mi-am luat pana acum destula moralalaughing
deci astept decat raspunsul:d

| alex1991 explică:

Nu a zis nimeni ca ma laud. Fratilor...consider ca nu e nevoie sa ma criticati pentru ca desi mi-o merit si vina imi apartine in toatalitate nu am nevoie decat de un raspuns pentru ca am inteles ba ca as putea sa il dau ba nu as putea. Credeti ca la DRPCIV au birou de informatii pentru public si ar putea sa ma ajute?

| alex1991 explică:

Ma tine! am invatat atunci si l-am luat cu 24 iar in urma cu cateva luni am repetat cand a dat maicamea deci mare lucru nu ar fi. bune si alea 60 de zile decat 90.

| alex1991 explică:

Da frate asa e! da, atunci cei care sunt conducatori de autobuze sau tramvaie si beau cand pleaca in curse ce mai zic? sau care numarau banii cand erau cu autocaru pe calea ferata.
cine e mai rau eu ca am baut si am mers 1 km si am avut norocu sa dau peste cine nu trebuie sau cel de mai sus? Imi merit toata critica asta e adevarul dar in mod sigur nu sunt singuri nici primul dar nici ultimu care a baut PUTIN si zic putin pentru ca asa a fost si care dupa s-a urcat la volan. In legatura cu anulatu, daca ati fi in locu meu ce pare ati avea cand toti var zice ca trebuia sa-mi anuleze permisu. Prea exagerati. Oricum va multumesc pentru raspunsuri si ii multumesc Lui Dumnezeu pentru ca nu am facut ceva mai grav, asa macar am decat eu de "suferit".

| alex1991 explică:

Dar testul sunt obligat sal dau chiar daca nu cer reducerea perioadei?

| alex1991 explică:

Am dat testul dar nu am mai facut cerere de reducere pentru ca nu aveam permisu de 1 an. mai am vreo 10 zile pana il iau:d

| Altu a răspuns:

Nu stiu daca e pentru alcoolemie, din cate stiu examenul este pentru depasirea limitei de viteza.
Pentru viteza se da examen si trebuie aprobata cererea de comandantul politiei din judetul pe raza caruia ai fost prins (chiar daca esti din alt judet).
Intereseaza'te la instructorul cu care ai facut scoala, el o sa-ti spuna exact ce trebuie facut.
Atentie pe viitor cu alcoolul, nu merita consecintele pentru 10-20-30 de ron cat dai pe taxi intr'o seara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da...il poti face.
Te costa ceva nu stiu cat. dar il poti face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nup nu merge in aceeasi situatie sunt si eu tr sa ai permisul de macsim 2 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da frate du-te si da testul si daca faci din 15 13 faci cerere si iti reduce la 30 zile bafta.

| maryo1 a răspuns:

Mai taceti bah din gura si nu mai criticati omul asta atat. Sunt sogur ca a tras o invaratura din chestia asta. Sa nu ajungeti niciodata in situatia asta ca e o groaza de stres de suparare. Lasa-ti omu in pace ca e destul de suparat, destul de criticat, il mai criticati si voi. Poate voi ati facut greseli mult mai mari decat asta si ati avut doar noroc sa scapati. Cat despre examen il poti da sigur. Trebuie sa faci o cerere la comandantul Politiei din judetul de unde ai permisul si o sa mearga 100% sa il dai. Cat despre pedeapsa ti se va reduce la 30 de zile din 90. Bafta