| yribossy a întrebat:

Salut am nevoie de ajutor! acum 1an si 7luni mi-a fost suspendat permisul pe o perioada de 90 zile pentru ca m-a prins radarul peste limita legala am dat examenul si l-am luat inapoi in 30 zile aseara ma oprit politia sa suflu in ""etilotest"" am fost depistat cu 0.14% alcolemie am baut 50 de vodca asa vreau sa stiu daca pot da iar examenul sa mi se reduca pedeapsa de la 90 zile la 30 multumesc anticipat si Craciun Fericit

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, deoarece nu a expirat termenul de 3 ani prevazut de Regulament la art.221, lit.c), citez:
"ART.221.(1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, daca sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b) a obtinut permis de conducere cu cel putin un an inainte de savarsirea faptei;
c) in ultimii 3 ani de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de masura;
d) in ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie." Craciun Fericit!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Poate ar fi bine sa te mai gandesti daca, intr-adevar, merita sa te agiti. Din cate spui, esti un pericol motorizat (cea mai naspa categorie de pericole); nu respecti niciun fel de reguli, n-ai nici macar instinct de conservare. Poate ca, cel mai sigur pentru tine si pentru ceilalti ar fi sa stai pe locul din dreapta.

| yribossy explică:

Si daca as face contestatie? sa zicem ca aman decizia pana se inplinesc 2ani de cand mi-a fost retinut permisul asa as putea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru yribossy):

Si ce o sa obtii prin contestatie? Si cum ti-am spus termenul este de 3 ani de la data cand ai mai beneficiat de reducere prin sustinerea examenului(vezi lit.c).

| yribossy explică (pentru Ioandelasal):

Nu cred ca e cum spui tu ardnaxur nu sunt un pericol public doar o persoana cu foarte mult ghinion de doua ori am gresit si de atatea ori m-a prins. Dar in fine fiecare are dreptul la opinie.
Ioan eu din cate am mai aflat perioada e de 2ani nu de 3ani ori nu e buna sursa dar stii din ce an e acea legisltie de unde mi-ai dat fragmentul? Ca poate e mai veche. Si daca e mi veche si e cum spun eu ce zici as avea vreo sansa sa stau doar 30 zile? Multumesc anticipat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru yribossy):

Prevederea este din Regulamentul de aplicare a OUG nr.195/2002(Codul Rutier), aprobat prin HG 1391/2006, cu modificarile si completarile ulterioare si este in vigoare acum. Exista si termenul de 2 ani, prevazut la lit.d), dar acesta este aplicabil doar daca nu ai mai avut reducere la suspendare.

| yribossy explică (pentru Ioandelasal):

Asta este de acum daca am fost prost. Oricum multumesc de ajutor.

| yribossy explică:

Si daca as incerca sa fac contestatie sa aman pana se fac 2 ani de la prima suspendare?