| gabriel111oo a întrebat:

BUNA TUTUROR UTILIZATORILOR TPU am o intrebare legata de permisul meu auto pe data de 22 iulie ma intorceam de la o petrecere in care am consumat cca un litru jumate de bere de la ora 17 pina la ora 23 dimineata am urcat la volanul masinii mele personala si am fost oprit in trafic de un echipaj de politie un urma careia m-a pus sa suflu in etilotesc iesind o alcolemie de 0.60 in aerul expirat si 1 la a doua proba de singe dupa o ora de la prima proba care a rezultat 1.20 am fost anchetat de procuror si am 3 saptamini si inca nu stiu nimic ce se va intimpla cu permisul meu mentionez ca am permis de profesionist si de 10 ani nu am gafat cu nimic si niciodata in trafic deci am un trecut foarte curat va rog raspundeti-mi ce se poate intimpla in cazul acesta VA MULTUMESC

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa-ti faca dosar pentru conducere sub influenta alcoolului, conform OUG 195/2002, republicata, cu md.si compl. ulterioare, citez:
"ART.87. (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o imbibatie alcoolica de peste 0, 80 g/l alcool pur in sange se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani."
Daca o sa fii condamnat definitiv pentru aceasta infractiune permisul o sa-ti fie anulat, citez:
"ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune in urmatoarele cazuri:
b) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva pentru infractiunile prevazute la art. 85, art. 86 alin. (2), art. 87 alin. (1), (2), (4) si (5), art. 89 alin. (1) si (2), art. 90 alin. (1) si la art. 92 alin. (3);"
Ar fi trebuit sa stii asta, mai ales ca esti profesionist si sa nu te urci baut la volan. Numai bine!

| gabriel111oo explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns dar se poate sa ramina si la optiunea procurorului si sa-mi dea o amenda si suspendarea permisului pe 90 sau 120 de zile? ca am 3 saptamini de cind ma amchetat procurorul si inca nu mi-a venit nimic acasa tribunal sau scoaterea de sub urmarirea penala stau numai in stres si nu inteleg de ce dureaza atit VA MULTUMESC DINNOU

| conundrum a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu se face inchisoare pentru ''sub influenta'', e vorba de ''in stare de ebrietate'' in cazul de fata.

| Ioandelasal a răspuns (pentru gabriel111oo):

Tot ce se poate, daca va considera ca fapta ta a fost lipsita de pericol social sau cu unul redus si esti infractor primar(n-ai mai fost condamnat penal), desi nu m-as baza pe asta. In asemenea cazuri, de obicei, se pronunta o pedeapsa de cca 1 an inchisoare cu suspendarea executarii. Si in acest caz se anuleaza perimisul si va trebui sa dai iarasi examenele.
Nu spui daca ti-a fost prezentat rechizitoriul, abia apoi dosarul este trimis judecatoriei si asta poate dura chiar si 2-3 luni.

| Ioandelasal a răspuns (pentru conundrum):

Am spus asa ca sa fiu inteles. Ai vazut ca am citat prevederea legala si nu se pomeneste de starea de ebrietate, ar fi ceva foarte relativ, stii foarte bine ca unul se imbata de la 50 ml alcool iar altul de la 500 ml. Obiectiva este doar concentratia alcoolica.

| conundrum a răspuns (pentru Ioandelasal):

Exact...se anuleaza permisul. Faci scoala din nou, si din cate stiu eu dar nu e sigur primul examen la un an dupa terminarea cercetarilor.Inchisoare cu executare se da rar in asemena cazuri

| maryus24 a răspuns:

O amenda, dar mi se pare suspicios eu cand mi-a luat proba sange a ieist mai mult iar dupa o ora mai putin, se procedeaza normal,

iti va da o amenda si probabil cateva zile de suspendare a permisului 60 de zile probabil amenda va fi in jur de 500 lei nu mai mult!

| gabriel111oo explică (pentru maryus24):

MULTUMESC PT RASPUNS si vreau sa spun ca si mie la prima proba de singe mi-a iesit 1.20 si la a doua proba de singe 1.00 sper sa va auda d-zeu si sa ni-mi anuleze permisul O ZI PLACUTA VA DORESC

| conundrum a răspuns (pentru gabriel111oo):

Sper sa ma auda Dumnezeu si sa ti-l anuleze.

| maryus24 a răspuns (pentru conundrum):

Daca ai avea experienta ai sti ca alcoolu dupa mai multe ore nu scade ci e mai mare densitatea lui in sange, cu toate ca tu nu il mai simti asa tare.,

nu am copil...dar daca as fi in situatia data probabil ca l-as calca si eu.

eu sunt in Germania si vreau sa spun ca aici nu ii intereseaza cat ai in alcool si daca ai putin ti-l suspenda.

| maryus24 a răspuns:

Nu iti va anula permisul stai linistit si raspunsul va dura pana va veni de la procuror cateva luni cred ca se misca greu... nu mai fiti asa rai. ca s-a intamplat si la o parte din noi :l

| conundrum a răspuns (pentru maryus24):

Sincer, mi-as dori sa le anuleze permisele la toti care sunt prinsi cu alcolemie la volan, dar in limita bunului simt adica peste 1 la mie in sange.Ce e mai jos e discutabil pentru ca majoritatea inca mai sunt capabili sa conduca pana in jurul acestei valori.Si Marius tu ce ai zice daca iti calca unul copilul pe trecere si are 0.6 in aer?

| conundrum a răspuns (pentru conundrum):

Si chiar va rog sa imi spuneti ce fel de martian trebuie sa fii sa ai o medie de 1.1 in sange dupa 1.5l de bere si cca 8 ore?

| conundrum a răspuns:

De la 1.5 litri de bere nu iti iesea alcolemia asta dupa 8h decat daca berea avea 40% alcool sau tu aveai cam 35 kg ud.
Dupa 1.5l de bere iti iese cam 0.4 in aer dupa ce le-ai terminat de baut.
Nu mai cauta sa te ajute lumea daca incepi cu o minciuna.
Bafta la pedalat biciclete.