| anothernothingthing a întrebat:

Se intampla ceva daca ai 2 accidente minore pe aceeasi polita de asigurare? Se ia carnetul sau se dau puncte? Va rog mult sa imi raspundeti! Nu am gasit nicio lege sau asa ceva in legatura cu asta.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde ce reguli de circulatie ai incalcat cand ai facut accidentele, pot fi contraventii sau nu. Daca sunt contraventii poti fi amendat si sa ai puncte de penalizare sau sa-ti suspende dreptul de a conduce pe 30, 60 sau 90 de zile.
Daca asigurarea este RCA o va folosi cel cu masina accidentata si tu va trebui sa-ti repari masina pe banii tai.
La urmatoarea asigurare vei plati in plus, se aplica regula malus.

| anothernothingthing explică (pentru Ioandelasal):

SIGUR RCA este doar pentru cel cu masina accidentata? Eu nu pot sa imi repar masina din banii aia? Eu stiam ca pot folosi si eu.

| suntserios a răspuns (pentru anothernothingthing):

Da sigur RCA e doar pentru cel lovit. tu iti repari masina fie din banii tai fie pe CASCO daca ai asa ceva.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anothernothingthing):

Foarte sigur. Nu poti folosi RCA pentru repararea masinii tale, aceea este asigurare pentru raspundere civila auto. Pentru a putea repara masina ta pe asigurare trebuie sa ai asigurare CASCO.

| Braunion a răspuns (pentru Ioandelasal):

De prin 2007 s-a inventat si in Romania (ca la noi legile ajung mai greu, ca deh) constatarea amiabila, care disculpa partea vinovata pentru ca nu se ajunge la politie...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Braunion):

Nu trebuie sa-mi spui mie asta, stiu foarte bine. Si ar fi bine sa citesti intrebarea si sa raspunzi la ea, eu n-am intrebat nimic.

| Braunion a răspuns (pentru Ioandelasal):

Fata credea ca e evident ca s-au facut toate actele (inclusiv constatarea)

11 răspunsuri:
| TudyCFR a răspuns:

Nu se intampla nimic daca ii din vina ta atunci nu prea poti sa iti repari masina cu asigurarea dar politia nu iti face nimic.

| anothernothingthing explică (pentru TudyCFR):

Da, este din vina mea dar eu am mai avut un accident (fara sa repar masina ca nu a fost nevoie, era doar putin zgariata) si a trebuit sa ma duc sa fac constatare etc si asta a fost pe la sfarsitul lui august. Nu se intampla nimic daca ma duc la aia cu RCA-ul, nu? Cu soferul am hotarat ca rezolvam pe cale amiabila, dar tot trebuie declarat accidentul.

| TudyCFR a răspuns (pentru anothernothingthing):

Nu stai linistit ca nu o sa fie probleme.

| suntserios a răspuns (pentru anothernothingthing):

Daca este amiabila, atunci politia nu are nicio treaba deci nu te amendeaza nimeni. Singurul dezavantaj este ca vei plati mai mult la urmatoarea asigurare (desi sistemul bonus malus nu prea functioneaza in Romania).

P.S Astea sunt niste lucruri pe care un sofer ar trebui sa le stie nu sa le intrebe pe net.

| anothernothingthing explică (pentru suntserios):

Dar nu stiu ce se intampla daca omul ala nu are pretentii si masina lui nu este lovita tare. E doar putin zgariata, asta e tot. Si nu stiu ce se intampla daca am 2 incidente pe o singura polita, ca pana la urma cam asta era nelamurirea mea... Merci frumos.