| AlexGL a întrebat:

Se întâmplă ceva dacă încarc o baterie de atv ( 12v 5ah) cu încărcător de laptop(19v 3.42ah)?
Dau funda! Vreau răspuns rapid vă rog.

Răspuns Câştigător
| Digikey a răspuns:

Tensiunea este prea mare, dar se poate folosi daca se monteaza o rezistenta in serie de cativa ohmi care sa limiteze curentul.In lipsa se poate inseria chiar si un bec auto.

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

In mod sigur: dacă nu paradești incărcătorul de laptop în primele 5 minute, paradești bateria.

Asta așa, rapid, până nu le conectezi (dar dacă nu incerci, nu știi dacă am dreptate)

| sierra1 a răspuns:

Da, nevestele pot aduce tații la astfel de situații

| mihai69 a răspuns:

Se întâmplă. Dacă e un alimentator de calitate, ar trebui să intre protecția de supracurent și să-l oprească.
Dacă nu... Ceva sigur se arde / diatruge.

| Frank51 a răspuns:

Nu mai bine cumperi un incarcator de 12V? Uite aici 30 de lei - https://bit.ly/2xlVYgi

| Panamax a răspuns (pentru Frank51):

O sursa de alimentare de 12 V nu va incarca niciodata un acumulator care are 14, 4V cand este incarcat. Trebuie sa scoata min 15V continuu.

| JicaContra a răspuns:

Explodeaza incarcatorul
eu am incercat sa incarc o tableta iPad Air cu un incarcator de iPhone 4, si tableta se incarca EXTREM DE LENT, iar incarcatorul s-a incins in draci, pana am renuntat ca sa nu ia foc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Explodează. Funda

| viavo a răspuns:

Da! Poti sa distrugi bateria, dar daca o pui la incarcat doar cateva minute cu intreruperi de 30 de secunde la fiecare minut, poti sa o incarci cat sa iti reporneasca atv ul si sa se incarce de la atv in timpul mersului. Dar ca sa incarci bateria timp indelungat este periculos, iti poate exploda bateria. Eu te sfatuiesc sa imprumuti un incarcator.