| laur12 a întrebat:

Am si eu o baterie de masina pe care vreau sa o incarc la un redresor.Treaba este ca acea baterie nu are capacele pe care sa i le demontez.Se intampla ceva daca incarca 8 ore asa? Adica practic nu am avut ce sa-i demontez pentru ca nu are capacele! Raspuns rapid.Va multumesc!winking

Răspuns Câştigător
| florin1979 a răspuns:

Da-i jos folia de deasupra, sigur are niste capace, sunt foarte greu de scos insa! daca nu le poti scoate, incarc-o asa dar la un redresor de mai mica putere sa nu "fiarba" repede, ar putea exploda! si tine-o la racoare, la umbra, cu canicula asta!

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Totul este legat de curentul de încărcare care dacă este mai mare ( respectiv timp mai scurt de încărcare ) poate face să fiarbă electrolitul, iar în absenţa posibilităţii eliminării vaporilor poate acumula presiune care în final poate duce la explozie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incarcarea bateriei la redresor se efectueaza cu dopurile scoase la bateriile cu busoane. Bateriile capsulate nu necesita scoaterea dopurilor. Daca zici ca nu au existat capace oricum nu ai ce face. O incarcare obisnuita in cazul bateriei descarcate complet dureaza cca 36-48. Deci daca incarci 8 ore numai e lesne de inteles ca nu poate pune nicio problema.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Laur 12, da-i curent linistit nu se intampla nimic rau! Bafta!

| Alecs98 a răspuns:

Pai Nare nimic, dar ai grija da ti se incalzeste cablul ar fi mai bine sa iti incarci bateria cu pauze. Adica lasi 2-3 ore o scoti putin de la incarcat pana cand ti se raceste cablul. Asa a patit si tata la masina. Sper ca te-am ajutat. fundita?