| anii2015 a întrebat:

Se merita sa-ti iei o masina ieftina, economica sa faci taximetrie cu ea?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, in primul rand nu e asa simplu sa iei o autorizatie si in al doilea rand e complicat sa faci treaba asta independent, trebuie sa te angajezi la o firma unde dai cota parte. In final nu iese nicio afacere

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu se merită pentru că cu bani care îi inveteşti în maşină poţi să îi mai strângi şi să îţi iei măcar una aceeptabilă.

| neutrino a răspuns:

Nu exista masina ieftina si economica.

| suntserios a răspuns (pentru neutrino):

Exista, se numeste dacia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma uit pe aici unii cu nu exista masina nu's de care, unu cu autorizatia, asta e ma dai 5.000 ron si ti-o iei+atestatul nu's cat mai e si ala, sau daca e in acelasi pret, asta chiar nu iti pot spune, dar, da se merita, si nu prea de ce?:
1. daca o sa ai clienti sa te faca cat de cat mai "preferat" sau serios, ba omul ala ia mai ieftin sau faze.
2. daca nu o sa ai clienti pentru ca iei si mai scumpicel, nu ai nici firma ta, trebuie sa dai zilnic 35/40 lei la sef, se merita si nu prea e cu du-te/vino, pe o dacie logan mai noua, sa nu treaca de 10 ani ca o schimbi deja, aia e limita maxima de varsta la o masina pentru taxi, iti iei un logan 1.2/1.4 mpi nu dci, ca vrei sa o pui pe gaz, sau o cumperi deja cu instalatie de gaz sau gpl ca-i tot una, este si nu prea rentabil
3. Daca ai firma ta este cu totul altceva, carte de munca la intreg frumos, iti faci banii tai proprii, daca ai si o masina mai noua gen 1.2 mpi de 13.500 sa zic sau 13000 euro scoasa anul trecut din fabrica, iti pui niste abtipilduri faine, niste jenti bengoase, un subwoofer bun de 800-1000 pe ea cu statie, muzica faina, nu doar manele, sau pui si si, dar oricum manelele sa fie d'astea gen florin salam lasati femeile sa faca ce vor, sau dpb boxele sa faca boom, cu bass ceva, frumoase, melodii decente, asa vei scoate bani, te vei pune calumea pe meserie, iti vei face clienti lejer, ba chiar uneori nu le vei face fata, iei si mai ieftinel, 6-7lei sa zic, pentru prieteni, d-astia mai scolari/liceu, 5-6 lei, acum na deinde si de destinatie/lungime. ca doar nu o sa ii iei la unu 5 lei pentru 20 km ca nu se renteaza logic.
Gazul fiind intre 2.40-3.0 lei este bine totusi, bafta cu taxi.

| ilinc a răspuns:

Da dar ar fi bine sa te angajezi la o firma unde trebuie sa imparti profitul..deci merge afacerea