| Explosive97 a întrebat:

daca sunt la scoala de soferi pot conduce pe drumurile publice cu insotitor(nu instructorul) care poseda un permis?

Răspuns Câştigător
| RCristofor a răspuns:

Salut. Nu, din păcate România nu prevede încă posibilitatea circulații pe drumurile publice un autovehicul a cărui șofer nu poseda permis de conducere, doar cu instructorul și asta numai în intervalul oral de curs.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai acest drept si, daca esti prins, vei fi cercetat penal pentru conducere fara permis, pedeapsa este inchisoarea de la 1 an la 5 ani.
De asemenea va fi cercetat penal si poate fi pedepsit, cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.
Conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

NU. Nu scrie nici pe masina, nici in fruntea ta ca faci scoala de soferi. Si il mai bagi in bucluc si pe insotitor!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te crezi in SUA?

Legislatia romana iti permite sa conduci pe drumurile publice doar daca detii permis de conducere sau esti la volanul unei masini de scoala cu dubla comanda si cu un instructor autorizat

| Felys a răspuns:

Doar cu masina cu dubla comanda precum cea a instructorului si cu instructorul cu atestat altfel sub nici o forma

| RCristofor a răspuns:

Asta se practica din experiența mea doar în UK și Italia.