| al3xandru112 a întrebat:

Se poate da de permis cat A adica motocicleta la 16 ani?
sau numai de scuter?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, pentru categoria A trebuie sa ai 18 ani. Se poate obtine permis de subcategoria A1, pentru motociclete sub 125 cmc, la varsta de 16 ani. Nu exista cuvantul scuter in legislatia rutiera, exista mopede, pentru care se poate obtine dreptul de conducere la 16 ani si se cere sa obtii certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera. Moped este vehiculul cu 2, 3 ori 4 roti, care are motor cu CC sub 50 cmc si viteza de cel mult 45 km/ora. Numai bine!

2 răspunsuri:
| florinflorin14 a răspuns:

De permis doar la 18
atestat la 16 si maxim pana in 250 cm3

| dragos02 a răspuns:

Poti da la 16 ani pentru subcategoria A1(motocicleta usoara care nu depaseste 125 cm3 si o putere mai mica sau egala cu 11 Kw)