| didoyeneas a întrebat:

Funda! Daca posed permis categoria B si AM, pot conduce un scuter sau o motocicleta de 49cmc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu orice categorie se poate conduce un moped (scuter cu capacitatea cilindrica de pana la 50 cmc), conform OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;"

| didoyeneas explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc..Asa trebuie dat un raspuns!

2 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Da.