| Lucian_Marius_1992 a întrebat:

Se poate inmatricula un motocicletă pe un minor?(detalii)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca minorul are varsta minima pentru a obtine permisul de conducere valabil pentru respectiva motocicleta atunci se poate inmatricula/inscrie. Varsta minima este de 16 ani, varsta de la care se poate obtine permisul de conducere de categoriile AM (moped - motociclete cu CC de pana la 50 cmc) si A1 (motociclete cu CC de pana la 125 cmc).

| Lucian_Marius_1992 explică (pentru Ioandelasal):

Trebuie aprobarea părinților?(ai mei sunt plecați în străinătate)

| Ioandelasal a răspuns (pentru Lucian_Marius_1992):

Pentru examinarea minorului este necesar acordul parintilor, dat in fata unui notar public, conform Ordinului MAI nr.268/2010, privind examinarea pentru permisul de conducere, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5) Candidaţii cu vârsta cuprinsă între 16 şi 18 ani, care solicită  examinarea pentru obţinerea permisului de conducere pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1, trebuie să prezinte, pe lângă documentele prevăzute la alin. (2), declaraţia autentificată de notarul public, prin care este exprimat acordul părinţilor sau, după caz, al părintelui căruia minorul i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătorească, al tutorelui, curatorului sau persoanei în îngrijirea ori supravegherea căreia acesta se află, pentru participarea la examinare."

3 răspunsuri:
| Lucian_Marius_1992 explică:

Și aprobare părinților trebuie?(ai mei sunt plecați în străinătate)