| trocadero a întrebat:

Salutare. Un vehicul radiat (motocicleta) se mai poate inmatricula prin vreo metoda?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de motivul pentru care a fost radiat. De ex. nu mai poti inmatricula un vehicul care a fost radiat pe motivul ca a fost dezmembrat si predat la fier vechi. In schimb poti inmatricula un vehicul care a fost scos din circulatie. Metoda este aceeasi ca la oricare inmatriculare.

| onasis1961 a răspuns:

Pai depinde ce radiere are:periodica sau permanenta. Daca e radiata si de la fisc?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca a fost radiat cu adeverinta de distrugere (de la REMAT sau dezmembrari), nu se mai poate inmatricula.
Daca a fost radiat prin vanzare-cumparare, si n-a mai fost declarat la fisc de catre cumparator, sau cu dovada de spatiu (un demers prin care proprietarul demonstreaza ca nu sta pe domeniul public, si nu circula cu ea), se poate inmatricula, dar trebuie platit impozitul din urma, pe maxim 5 ani.
Adica, daca practic masina a existat (indiferent unde a stat), trebuie sa platesti din urma impozitul, dar numai pe 5 ani, pentru ca restul se prescrie.
Iti trebuie actele de provenienta ale motocicletei, si acte de proprietate asupra ei (contract de vanzare-cumparare cu proprietarul, sau dupa caz, mostenitorul).

| OldSoul a răspuns:

Depinde de motivul pentru care a fost radiat, dar in principiu da, o poti reinmatricula.