| anonim_4396 a întrebat:

Se poate vira de pe prima bandă pe a doua sau a treia bandă într-un sens giratoriu, gen atunci când deja ești încadrat pe prima bandă și ești deja intrat în sens?
Și dacă da, se dă cumva semnal dreapta?
Mulțumesc anticipat!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da poți schimba banda in sensul giratoriu daca marcajul îți permite. Procedura se face că orice alta schimbare de banda cu semnal și asigurare

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina! In primul rind imi cer scuze pentru felul in care ti am raspuns, i mi pare rau ca te am suparat, eu nu am avut niciodata permis de conducere sau masina si nu stiu cum se procedeaza la volan in situatia ta, tu poate ar fi bine sa mai i ei niste lectii de condus cu un instructor auto profesionist care sa i si dea interesul sa te ajute sa te invete, ce varsta ai daca nu te superi, o zi frumoasa si te rog iarta ma, o zi frumoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Degeaba ai permis de conducere sa nu te urci la volan ca esti prost grămada bîtă, astea trebuia sa le inveti la scoala de soferi nu sa vi sa intrebi aici.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sorry, man, dar nu ai de unde să-mi știi viața și traseul meu în viață sau câte știu și câte nu știu eu, încât să-ți permiți să-mi judeci viața. Și da, nu-mi este rușine să recunosc că am luat permisul de doar un an de zile, am ieșit în orașul meu la condus și în altă parte nu, pentru că îmi cunosc limitele și posibilitățile. Și da, nu-mi este nici rușine să recunosc că deși am luat permisul după ce am făcut școala de șoferi de trei ori și nu am avut pe nimeni în familie șofer și m-am dus în prima zi de școală ca un bibic, neștiind absolut nimic despre mașini, condus și legislație și ba chiar și cu 3 școli am mai luat și ore suplimentare cu instructorul meu de la școală, doar pentru că și după trei școli îmi era frică să urc la volan și simțeam că nu știu nimic. Și doar ca și observație, dintre cunoscuții mei, mai ales cei de vârsta mea, eu am fost singura care luam sala din prima la fiecare școală începută și cu notă maximă sau aproape maximă. Ținând cont că la traseu nu am plătit niciodată nimic și nu m-am pretat la astfel de josnicii, ci doar am consumat din banii mamei, și mereu mă duceam la traseu cu emoții supreme, încredere mai deloc în forțe proprii și ba chiar și în cunoștințele mele teoretice, pentru că traseul și mai ales știind că, în dreapta mea, de obicei era un bărbat polițist fără expresii, empatie și mimică prea multă, mă stresa crunt, ca să finalizez cu permis auto și în final să pot ajunge la un job la periferia orașului sau chiar în zone limitrofe pentru că asta este viața pentru unii prea bună, iar pentru alții trebuie să învețe să se descurce pe cont propriu și să facă chiar și lucruri care nu-i plac doar pentru a avea un loc de muncă și o pâine pe masă, câștigată cinstit(spun asta pentru că eu la 18 ani nu am dat de permis din două considerente, una ura și frica de bărbați, știind că acolo încdreapta ta, va fi un bărbat ce va sta cu tine zilnic într-un spațiu minuscul, și nu nu sunt vreo perversă ce se gândește la cine știe ce, ci doar o femeie care de la vârste fragede a trăit fără iubire paternă și fără considerație, admirație sau iubire din partea sexului masculin, ci doar a primit înjurături, bullying și respingere și iar subliniez că nu mă plâng nici măcar o secundă și nu vreau să fac pe victima, pentru că știu că ăsta a fost destinul meu să cunosc doar respingere din partea bărbaților, dar sufletul meu vrea să nu se lase pradă prejudecăților și să știe că acolo în Univers sunt și bărbați minunați, poate mai minunați decât noi unele femei și doar pentru că viața nu m-a lăsat să-i cunosc și eu, nu înseamnă că nu există și 2 pentru că știam că nu mă pasionează absolut deloc condusul, mi se părea la fel o muncă a bărbaților și o muncă ce necesita multă atenție distributivă, eu nefiind înzestrată nici cu asta din păcate prea mult). Așa că nici nu-mi mai bat capul să-ți explic cine sunt sau ce știu eu și ce nu știu. Dar știu că și cu toate minusurile și lipsurile, paterne, modele masculine, temperament opus de un șofer, am luat permisul pe bune, pe studiu și exersat și chiar și așa nu-mi este rușine să recunosc că nici azi după 3 școli, ore suplimentare și aproape 2 ani de permis fragmentați, pentru că nu am reușit să-mi iau mașina imediat, deci am mai stat puțin pe tușă, tot mai am nelămuriri cu sensul giratoriu și chiar cu unele chestii legate de gară, nu mai spun de semnele polițiștilor care nici azi nu le recunosc pe deplin și evit mereu intersecțiile semnalizate de ei, însă și așa nu dau înapoi niciodată de la condus și de la a mai merge încă un colț și încă un colț și încă o stradă, doar pentru a acumula cât mai multe experiențe ca și conducător auto. Iar dacă am întrebat aici am întrebat tocmai în ideea că nu-mi este rușine cu cine sunt, dar nu mă las nici călcată în picioare de un necunoscut judecător și am decis să adresez o întrebare sinceră și să aștept un răspuns la fel de sincer și inteligent de la un om mult mai inteligent și descurcăreț decât mine. Dar mna, cam asta este atitudinea pur românească, de a judeca mai mult și de a rămâne in ograda noastră, individualiști, decât să oferim din cunoștințele noastre și altora și la rândul nostru să așteptăm sincer un ajutor, la nevoie, că doar suntem oameni și nimeni nu e perfect sau le știe pe toate în orice domeniu.

| blackann a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce faci compuneri ca nimanui nu-i pasa si nu-si pierde timpul cu debitatiile tale.