| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o nelamurire legata de sensul giratoriu, mai exact sa zicem ca am avea un sens giratoriu cu 4 iesiri si cu doua benzi. Eu vreau sa ies pe iesirea a treia, asezat pe banda 2 dau semnal stanga si cand ies cu dreapta, insa pe banda numarul 1 vine unu si iese la a treia iesire, unde el normal trebuia sa iasa maxim la a doua de pe banda numarul 1 si sa zicem ca ma intercalez cu el cand ies fac accident, de ce ar fi vina mea cand ala nu respecta sensul giratoriu? De pe banda numarul 1 stim ca poti face dreapta sau a doua iesire (sau inainte cum se mai spune). Si oarecum e tot vina lui, el nu trebuia sa intre in sens cand eu eram deja, chiar daca banda nr 1 sa zicem ca era libera...

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu cand iesi din sens de pe banda2 trebuie sa treci peste banda1 deci schimba banda, deci trebuie sa te asiguri ca nu e nimeni pe banda1 indiferent de cum a ajuns el acolo.

| mihai69 a răspuns:

În care lege scrie că dacă intru într-un giratoriu pe prima bandă, musai să ies pe prima ori a doua ieșire?!? Să-mi fie cu iertare, dar pot și să mă rotesc de 7 ori, nu am nicio restricție din punctul ăsta de vedere!

| anonimg a răspuns:

Dacă un drum în același sens de mers nu este despărțit de linii, se numește "rând". Chiar și în acest caz, chiar dacă trebuie să circuli cât mai aproape de centrul sensului giratoriu, tot trebuie să te asiguri când te muți de pe rând și să acorzi prioritate celui ce vine de rândul sau banda pe care vrei să intri.
Prioritatea în sensul giratoriu constă în faptul că cei care intră în sens nu au voie să intre în fața celor ce sunt deja în sens.
Există și sensuri giratorii în care ambele benzi sunt despărțite de linii.
Oricum ar fi, nu poți să faci la dreapta de pe banda sau rândul din stânga. Trebuie să te angajezi pe rândul sau banda din dreapta dacă vrei să virezi la dreapta.
În rest, toți cei aflați în sensul giratoriu respectă regulile de circulație ca și cum ar fi fost pe o porțiune de drum drept, cu un singur sens.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Am gasit raspusul la fix ce am scris eu mai sus si acela ca este vina si a mea si a lui ala ca nu s-a incadrat pe banda 2 sa faca stanga si a mea ca nu m-am asigurat cand am trecut in banda 1 sa ies, intr-un caz cel mai probabil poltitia o sa dea vina pe tine ca nu te-ai asigurat.

| Holiday a răspuns:

Iesirea din sensul giratoriu, se face, logic, doar de pe banda 1. Cum tu esti pe banda 2, trebuie sa schimbi banda pentru a iesi din sensul giratoriu, iar pentru asta ai obligatia de a permite trecerea celor de pe banda pe care vrei sa te incadrezi (sau sa o traversezi). Daca se produce accident este vina ta pentru ca nu te-ai asigurat la schimbarea benzii de deplasare.

| KR0NSTADT a răspuns:

În cazul tău, ca să părăsești sensul giratoriu trebuie să treci și prin banda 1, nu? Deci, trebuie să cedezi trecerea celor de pe B1, indiferent când au intrat în sens, că doar nu au intrat direct peste tine neacordându-ți prioritate. Chestie elementară.