| FlorinCiokan a întrebat:

Se pricepe cineva la casetofoane de mașină? cititi tot va rog Dacă aveți timp sa îmi răspundeți și pe Skype la id floryncr7. Am un Vito și vreau sa adaug pe lângă boxele originale un tub de bass, am un casetofon SONY cu CD MP3 cum ar trebuii sa procedez? Pe o intrare sa adaug mufa Jack de la tub pe lângă celelalte boxe? Sau sa conectez toate boxele la tub și cu mufa Jack de la tub cu boxele sa o leg la o intrare de boxa? Mie frica sa nu ard tubul de bass. Va rog ajutați-mă.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Aoleeeeuu... Ce idei ai tu.
Daca te atingi de mp3-ul ala sigur scoti 'niste' fum din el.
Ca sa pui subwoofer, iti trebuie si amplificator. Gasesti subwoofere active cu statie in ele, dar mai puternice sunt cele cu statia separat.
Cumperi statie, subwoofer si kit de cabluri. Un fir gros merge de la caroserie la statie (-), unul la fel de gros de la borna bateriei la statie (+), cu siguranta pe fir, un fir subtirel de la mp3 la statie pentru pornire (Remote/Antenna), un cablu stereo ecranat cu 2xRCA-uri la ambele capete de la mp3 la statie, si un cablu cu doua fire pentru difuzor, de la statie la subwoofer.
Cu mufe jack n-ai treaba, la cablurile boxelor nu umbli.

| FlorinCiokan explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersi de raspund. Daaarrrr eu ma gandeam sa leg doar tubul de bas singur fara boxe doar pentru bass ca am doar 2 boxe care dau doar voce. L-as fi legat la unul din firerele de la intrari. S-ar arde Casetofonul? Tubul e micut... e 2+1...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru FlorinCiokan):

Tu vorbesti de sistem audio pentru pc... 'tub de bass' se zice la subwooferele in forma cilindrica, pentru uz auto.
Ca sa pui subwooferul de la 2.1, trebuie sa scoti fire de pe difuzorul din subwoofer, si sa le conectezi la firele ce vin pe una din boxe.
E improvizatie, nu prea merita chinul.