| xpzeus a întrebat:

Slaut! Am un Hyundai Accent din 2007 si azi cand am incercat sa pornesc masina, nu mi sa mai invartit cheia in contact. Pot sa bag cheia in contact dar nu se invarte (am bagat-o pana in capat). Tin sa specific faptul ca a stat in soare toata ziua.Tot asa am avut problema si la inchiderea centralizata. Caldura sa afecteze sistemu electric?

4 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Dar se aprinde vreun indicator? (rosu-temperatura apei si nivelul uleiului) Verificati daca nu este cumva afectat si rotorul, adica cel care face legatura intre cheia de contact si motorul masinii! Daca este asa, ar trebui schimbat cu unul nou, dar nu este de vina cheia de contact! Ar trebuie dusa masina la service si sa apelezi la un mecanic bun! Bafta!

| xpzeus explică (pentru untu):

Da nu se invarte deloc cheia in contact.Nu are cum sa se aprinda beculet sau ceva daca nu face contact

| untu a răspuns (pentru xpzeus):

Probabil ca este intepenit, dar incearca saa inmoi cheia in ulei special de la masina, incearca sa ungi inauntru si incearca sa rotesti de cateva ori, daca nu veti reusi, nu aveti alta solutie decat sa va schimbati butucul cu cheia de contact cu altul nou procurat!

| minuet a răspuns:

Ai verificat cumva sa nu fie volanul blocat? Daca volanul e blocat, nu se invarte nici cheia.