| Valentinbaciu2002 a întrebat:

Slaut TPU! Pe 1 iulie am susținut proba practică (traseul) si am fost "admis". Problema este ca permisul nu a ajuns nici pana azi. Ce as putea face sau cui as putea sa ma adresez ca sa vad in ce stare se afla permisul?

10 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

De așteptat ai auzit?
În weekend nu se lucrează, politia nu ți-l face în aceeași zi în care ai luat examenul, posta romana durează pana ți-l da. Poți intreba la ei poate e ajuns și nu s-o gândit factorul sa ți-l aducă.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Întreabă la poștă (daca nu-l au), te poți duce la poliție.
Posibil să-ți fi venit și nu ai fost acasă să răspunzi. Teoretic, te caută de 2 ori acasă, iar daca nu răspunzi, îl vor trimite înapoi la poliție. De acolo îl vei ridica. Mie mi-a venit după o săptămână, dar la tine deja sunt 2.

| Valentinbaciu2002 explică (pentru BuLaNNNeL):

La posta nu este, nu a ajuns pana acum la posta din zona unde stau eu, am intrebat...

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Valentinbaciu2002):

Înseamnă că nu l-au trimis. Or fi fost aglomerați. Toate premisele se fac la București (din câte știu eu). Daca nu a ajuns la poștă înseamnă că încă nu îți este gata, nu ți l-au trimis din București. As zice că pe maxim Vineri, îl vei primi. Astăzi, e practic a 9a zi de așteptare. Părerea mea e că pe vineri îl ai. Felicitări și să fii atent (oricum, stai fara grija. Din moment ce ai fost admis, îl vei primi).

| Valentinbaciu2002 explică (pentru BuLaNNNeL):

Mulțumesc!

| andreidmbm a răspuns:

Salut,

Nu ai nevoie de permis pentru a conduce. Pana soseste permisul iti poti scoate de la politie dovada inlocuitoare inca din urmatoarea zi de cand ai fost admis.
Mergi la politie, soliciti dovada inlocuitoare pana la sosirea permisului, si ti se va elibera o dovada valabila 15 zile.

Spor la condus si atentie maxima!

| Valentinbaciu2002 explică (pentru andreidmbm):

Salut! Pentru categoria B, la primul permis nu se mai da dovada. Doar daca il preschimbi sau aplici pentru alta categorie.

| suntserios a răspuns (pentru andreidmbm):

Nu indu omul in eroare
nu se ma da de cativa ani dovada.

| andreidmbm a răspuns (pentru suntserios):

Scuze,
Cand am luat eu permisul era valabila treaba asta.

| Valentinbaciu2002 explică (pentru andreidmbm):

Nicio problemă. S-a scos pentru ca in maxim 4 zile ajunge, insa la mine vad ca e o excepție cu care mă confrunt numai eu. Prietenilor mei le-a ajuns in maxim 4 zile de la examen. Eu sunt singurul din cercul de prieteni caruia livrarea a trecut cu mult de 4 zile si de aici pleaca dilema mea. Pe site-ul DRPCIV spun ca ajung in 5-15 zile, iar cele 15 zile urmează sa se împlinească.