| catalin29 a întrebat:

Stie cineva daca scot ultimul set de numere rosii, merg sa fac RAR-ul dar in momentul in care expira al treilea set de numere nu imi imatriculez masina definit, as vrea sa o inmatriculez peste cateva luni probabil, taxa foarte mare (1350 de euro), Este valabil RAR-ul atunci? Sau sunt obligat sa imi imatriculez masina dupa expirarea ultimul set de nr rosii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inspectia tehnica RAR este valabila pe perioada inscrisa pe certificat. Nu esti obligat sa o inmatriculezi daca nu circuli cu ea pe drumurile publice.

| catalin29 explică (pentru Ioandelasal):

Cam cat timp ii valabila? As face-o acum cat timp mai setul asta de numere rosii, dupa numai pe trailer o mai pot duce la RAR. Despre fentarea taxei prin partaj ce parere ai? Crezi ca am vreo sansa sa incerc? Sunt din Oradea, aici am inteles ca nu se poate, nu iti ia dosarul chiar daca totul ii legal.

| Ioandelasal a răspuns (pentru catalin29):

Pentru autoturisme ITP este valabila 2 ani.
Cum sa fentezi prin partaj? Oricum dobandesti masina tot trebuie inmatriculata, altfel nu poti circula cu ea pe drumurile publice, ai comite o infractiune.

| catalin29 explică (pentru Ioandelasal):

Http://stirile.rol.ro/......81927.html cica se poate, cateva mii de masini s-au imatriculat asa pana acum in maramures si cluj

| Ioandelasal a răspuns (pentru catalin29):

Este adevarat ca, in cazul masinilor dobandite prin partaj, timbrul de mediu nu se plateste, doar ca trebuie ca masina sa fi fost cumparata cel putin de doua persoane.

| catalin29 explică (pentru Ioandelasal):

Credeam ca ai auzit de asta sau stii cazuri...contractul il pot schimba oricand si pun 2 persoane pe el, eu si un amic. Mi-e frica sa nu raman cu buza umflata, sa platesc la notar partajul (cred ca ii vreo 300 de lei) si sa nu imi accepte dosarul, chiar daca totul ii legal. Ms de raspunsuri