| foXalL a întrebat:

Sugesti de masini, pana in 6000 de euro pentru un incepator? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Ne0 a răspuns:

Un wolkswagen passat din 2007winking

10 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Mai baietas, din cate vad ai undeva la 17-18 ani, habar nu ai ce-s alea masini tu doar bmw audi si merc stii, daca te pun sa pleci de pe loc cu o masina cu (,) cutie automata stai si ma intrebi 'unde-i ambreiajul'
Tu recomanzi golf 3 care e un jaf de masina, golf 4 la fel si critici v40-ul, tu habar n-ai care si cum sunt masinile! Dupa un an scartaie? eu am un v40 din 97, merge pe gpl din 98, motor 2.0i 136 cai, peste 400 000 km la bord, fara pic de rugina si totul functioneaza perfect, la -30 de grade porneste la sfert de cheie! Da, masina cam de-o varsta cu tine! Eu agat remorca dupa mine, incarc masina cat se poate, remorca la fel [niciodata nu trec peste greutatea maxima admisa] si cand e sa merg nu se balbaie, mai ales la deal unde sunt cazane care nici goale nu urca cum trebuie, eu cu remorca si masina incarcate pana la limita nu am nici un stres pe dealuri! Si da, pe gpl! Tu copile vezi-ti de scoala si daca poti, incearca sa nu dai de permis! Esti praf in domeniul auto! Daca tu recomanzi niste cazane cand omul are 6000 de euro!
Daca-si ia un golf 3 maine poimaine ii crapa in drum, ce face? isi ia golf 4, peste 1-2 ani ii moare in drum, ce face? isi ia golf 5, ala-l mai tine dar un model mai econom e foarte foarte puturos! 110 cai de exemplu sunt total insuficienti pentru un golf 5, la ford e alta treaba, de exemplu isi poate lua ford mondeo 2008+ daca are noroc, gaseste un 2.0 tdci de 140 de cai si consum de 5-6%, 2.2 tdci 170 cai consumul tot cam 5-6% [vei comenta la faza asta dar mai bine taci! Nu am chef sa-ti mai scriu 10 randuri sa-ti explic de ce are tot acelasi consum!]
Uita-te la filmuletul asta cu un volvo din 95 si dupa sa te vad eu ce mai zici de volvo! https://www.youtube.com/watch?v=Xneu-TYyzvA
PS: ai centura de siguranta in masina? Oare de la cine?
Ai senzori, city safety si multe altele? Oare de la cine?
Ai tot felul de airbaguri, cortina, la genunchi, laterale etc? oare de la cine? ma copilule, cand volvo avea 4 stele la euroNCAP tu nici nu erai :-j ia uita-te la IIHS sa vezi cum alea nemtesti dau chix si cum se descurca volvo!
Mai baiete, daca-ti spun ca un passat din 2005+ are scaunele din carton fata de cum le are v40-ul meu din 97!
2-3 intrebari pentru tine fara sa folosesti google! Daca raspunzi corect poate ca nu te voi crede un tilica in domeniul auto
Carei marci ii apartin motoarele VTEC
Zi-mi diferenta dintre motor in 2 timpi si motor in 4 timpi, sau macar enumera-mi timpii motorului in 4T!
Explica de ce se face amestec intre benzina si ulei la motorul in 2 timpi
Ce inseamna cifra octanica?
Ce face diferentialul?
La ce te ajuta controlul tractiunii?
Cum este numit vw golf mk1 in statele unite si canada?
Sunt niste intrebari simple, nu vreau sa raspunzi la ele, iti vei da singur seama cat de bun esti in domeniul auto, cat de bine cunosti masinile si sistemele acestora!
Daca stii ca nu poti raspunde la majoritatea intrebarilor mai bine taci ca esti degeaba, du-te si invata despre turism, arte sau stiinte umane in functie de unde te-ai dus, lasa categoria auto celor ce se pricep, acum nici eu nu-si cine stie ce, eu am fost pe electric dar ma pasioneaza domeniul auto;) si nu dau raspunsuri de-aiurea daca nu stiu despre ce este vorba! Si eu am fost incepator, inca nu sunt expert dar incepand pe un v40 mi-a prins foarte bine! Adica este o masina foarte usor de manevrat, intorc fara probleme pe drum cu o banda pe sens [in functie de cat de late sunt benzile pot intoarce intr-o singura miscare] vizibilitatea din masina este foarte buna, este o masina destul de mare, ca lungime si latime dar iti spun ca datorita directiei foarte bine gandita te descurci de minune cu ea prin locurile stramte! Acum depinde de sofer! Ca stii cum e, mecanicul nepriceput da vina pe unelte;)
Ce masina are tatal tau? ce conserva mai are si el? corsa? astra? golf 3 ceva?
Si stai calm ca 9-10% pe gpl inseamna ~30 lei/100 km pe cand cu o masina ce consuma 7% pe benzina/motorina [stai calm ca se ridica preturile inapoi] acum e 5.5 lei litrul de benzina inseamna undeva la ~38 lei/100 km, wow, ce mult platesti pe combustibil! WOOOOW, ce scump! Pai cu mentalitatea asta de 'eu nu merg pe gpl ca miroase urat si masina-i puturoasa si strica motorul' 1: nu miroase urat, chiar nu-i inteleg pe cei ce au scos perla asta
2: polueaza mult mai putin! In UK primesti de la stat o suma de bani pentru faptul ca treci pe GPL din cate am auzit, noxele gazului sunt mult mai mici!
3:Daca ai o puturosenie de 1.6 sau mai mic normal ca trage ca trabantu, eu cu gpl cu remorca si masina incarcate la maxim urc dealuri, intru in depasiri fara probleme, masina fuge!
4. care-i inteligentul ce a spus ca strica motorul? din 98 pana acum masina asta a facut peste 400 000 km numai pe gpl si merge ca noua! porneste la sfert la -30 de grade!
Deci serios, daca ai de gand sa critici gpl-ul te rog sa taci!
Daca ai de gand sa critici volvo, te rog sa taci!
Daca ai de gand sa mai recomanzi conservele alea nemtesti, te rog sa taci!
Daca habar nu ai nimic despre masini, te rog sa taci!
Sper sa iei in considerare ce am spus, sper sa nu-mi fi pierdut timpul degeaba scriind dita mai romanul doar pentru a-l face pe unu sa inteleaga 2-3 lucruri despre cum sta treaba cu masinile!
Si de carat nu-ti trebuie iveco sa cari! http://i.imgur.com/cmBVlHR.jpg da, un volvo!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un focus

| MariusF23 a răspuns:

Focus, Fiesta, Astra, Corsa, Megane, Clio, Volvo C30, Mitsubishi Lancer, Mazda 3

| Florian20405 a răspuns:

Salut!
Daca nu erai la inceput sincer,iti recomandam ceva mai ok, mai bun, mai frumos, mai puternic, fiabil.Dar pentru inceput pana te obisnuiesti iti recomand un logan 2010-2011 fie el benzina sau diesel,dar recomandarea mea este sa fie diesel, e mai bun, puternic si fiabil.
Daca nu-ti place logan(cum nici mie nu-mi place) cea mai buna varianta ar fi Fiesta cu an de fabricatie mai bun, cu un comfort mult mai bun fata de logan, cu o putere mai mare decat logan si cu dotari mai multimple.
Bafta!

| RazvanGRS a răspuns:

VW Golf (5, 4,3)
Opel Astra(F, G)
Ford Fiesta MK6(2002-2008)
Ford Focus

| RB26DETT a răspuns (pentru RazvanGRS):

Omul are 6000 euro si tu-i recomanzi golf 4 si 3? astra g si f? Tu iti bati joc de el sau ce? laughing)) Cu 6000 de euro imi iau masina mai tare decat un E class de prin 2000 laughing si tu-i recomanzi cotete d-alea?
Eu zic sa cauti un v40 de prin 2002+ in stare perfecta! recomand 1.9 diesel sau 2.0 benzina, pui gpl si nu ai treabawinking
Mi se pare masina ideala pentru incepatorii ce nu vor sa inceapa cu niste cotetewinking adica na, eu am un v40 din 97, 2.0i 136 cp, consum de cam 9-10% pe gpl, pe benzina am 8.5-9% dar iti spun ca-mi bat joc cu asta de toti cu 1.9 tdi laughing)) a incercat unu cu o skoda octavia, model nou, sa se tina dupa mine pe un deal mare laughing)) a incercat laughing))
altceva, are 400 000 km si merge ca noua, nu are pic de rugina, totul functioneaza perfect! Nu bate si nu troncane, o conduc de parca nu ar fi a mea laughing o masina foarte rezistenta si daca e sa-ti scape ambreiajul si te busesti in ceva nu ai probleme, daca e zid treci prin el, daca e masina o muti putin laughing m-au busit pana acum 3 in parcare si nu are nici o problema a mea laughing si da, ca tot romanul am carat cu ea de ziceai ca o folosesc pe post de caruta laughing saci cu faina, tarate, ciment, graunte, grau etc. laughing) mai ales vara cand imi ajut bunicii laughing

| CosminALX a răspuns:

Orice masina peste anul 2007, km sub 150mii (de preferat) si motor intre 1.4 si 1. 7diesel sau intre 1.2 si 1.6 benzina.
Marci pe care le recomand:
Citroën
Ford
Hyundai
Opel
Seat
Škoda
Volkswagen

| CosminALX a răspuns:

Si daca iti faci o casa si iti trebuie un sac de ciment de faci? Il faci cu bicicleta sau te duci cu caruta? Normal ca te duci cu masina, ca doar n-ai cumparat-o sa te uiti la ea si sa mergi din cand in cand 5km. Ai luat-o sa te folosesti de ea, sa-ti faca viata mai usoara.

| RazvanGRS a răspuns (pentru CosminALX):

Da frate inteleg ciment si din astea dar nu porumb si grau dracu happy

| Daniel_Gabriel_1995 a răspuns:

Eu iți recomand Opel Zafira B 1.9 2006 120cai am carat cu ea de la saci de porumb, orz, floarea soarelui pana la fier, cositori si tot ce trebuie si un plus ca ai 7 locuri 2 dintre ele rabatabile si e o masina perfecta pentru incepatori si pentru oameni normali cu familie si gasesti o Zafira foarte ok la 2300euro