| RobertVasileAlexandrescu a întrebat:

Golf 4 1.6 benzina sau 1.9 motorina si de ce? Avantaje / dezavantaje (masina pentru incepator).
Ce alte masini recomandati unui începător pana intr-un buget de 1000-2500 euro

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu stiu ce probleme au in particular cele doua motorizari expuse de tine, eu as alege benzina pentru ca ai mai putine piese in motor, la vrianta diesel pot pica mai multe > turbo egr, intercooler, furtune turbo etc unde mai punem de regula unanim acceptata ca la diesel cade mai greu kitul ambreiaj dar volanta fiind cu masa dubla trebuie inlocuita si aceasta, la benzinarele care au majoritatea volant masa simpla, pica mai usor ambreiajul dar nu trebuie sa schimbi complet si volantul ci doar ambreiajul, placa de presiune si rulmentul
Astea sunt cateva motive pe care eu le vad in plus pentru care as opta pentru o masina pe benzina si nu un diesel
Unde mai punem ca diselul rulat pe distante scurte infunda cu funingine catalizator si tot pe dedesubt ba da si noxe in mediu
Pentru oras si distante scurte, vreau sa invete toti meltenii odata si pentru totdeauna masina pe benzina e sfanta! Iar dieselul e masina cu care ori faci naveta pe distante maricele, ori mergi des in regim de autostrada ori concedii pe distante etc
Sunt prea multi tarani care si-au luat diesel pentru. ca consuma cu 1-2 litri mai putini la aceeasi capacitate cilindrica decat varianta pe benzina, si fie stau in service cu masinile fie ne imput plamanii cu fum nociv!
Invatata-ti sa aplecati urechea si la sfaturile altora, ca prea multi sunt prosti dar se dau fuduli, cand ei nu au avut niciodata o masina si apar sa dea indicatii si rezvolvari pe net!

| Andrewe a răspuns:

Sau fabia 2, pentru incepatori nu recomand un motor mare pentru ca au tendinta sa o duca la viteza maxima