| benga94 a întrebat:

Sunt in Germania de 3 ani doresc sa imi achiziționez o masina de familie un suv mai
Exact problema e ca nu ma pricep deloc la masini ce ma sfătuiți să iau un audi sau un bmw cu peste 80 mii kilometri sau la aceeași bani un kuga sau quasqai dar nou? Eu zic ca renteaza noua 0 km undeva maxim la 30 de mii de euro vreau maxim o sa fac rata la autohaus deci un suv 4x4 ar mai fi o dilemă pe ce s-o iau benzina sau motorina acum cu scandalul diesel nu stiu ce sa fac aștept păreri vreau ceva bun si econom

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Motorina doar daca faci mai mult de 20.000 km pe ani si pe aia pe autostrazi, ceea ce probabil se intampla in Germania.

4*4? Stai la munte? Faci offroad? Nu cred ca ai nevoie de asa ceva, mai ales ca autostrazile se curata acolo...

Suv? Daca vrei masina de familie ia un break, e mult mai spatios decat un Kuga sau Nissan.

| sofisis a răspuns:

BMW sau AUDI cu 80000 km, mai ales condus exclusiv in Germania, e ca nou. Eu personal as opta pentru una noua daca tot nu e diferenta la bani. Ia-ti diesel. Nu stiu despre ce scandal vorbesti dar un suv 4x4 pe benzina te rupe.
Eu, de exemplu, ti-as recomanda Renault Koleos. Mie imi place mult si e tot pe la banii aia. E mai spatios decat Kuga si mai frumos decat Qashqai. Oricum, daca totusi optezi pentru masina la mana a doua, ia-o musai la peste 120.000 km ( afara ii obliga sa schimbe distributie, filtre etc) si musai du-o la reprezentanta la verificat.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Un Audi ar fi mai bun.

| WoKy a răspuns:

Legat de scandalul aparut in Germana cu masinile diesel.
Ma indoiesc ca vor opta pentru interzicerea lor totala deoarece ar insemna ca cel putin 1 milion de nemti sa treaca la benzina (e o cifra estimativa, nu detin detalii). Ma gandesc ca vor obliga detinatorii de autovehicule diesel sa treaca la euro 6.
Daca vrei sa o aduci in tara, merge diesel, la noi n-or sa bage asemenea lege prea curand, insa am indoieli in privinta costului carburantului, la un momentdat era mai scump litru decat in Germania iar daca raportam la salariul nostru...
Eu unul sa dispun de 10-12 mii, m-as arunca la un Audi. Intr-adevar, marci premium, necesita investitiile de rigoare, insa la confort si suita de drum sunt net superioare.
Este doar o parere. Tratati-o ca atare.

Răspuns utilizator avertizat