| Anonimul1121 a întrebat:

Sunt incepator si am un volkswagen polo 1.2 benzina din 2004. Ce benzina ar trebui sa-i pun? Din cate am inteles cea de la omv benzina 100 este buna. Ce ma sfatuiti?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Benzina 100 de la OMV o găsești la Petrom ca 99+.
Poti pune orice benzina găsești la pompa, cu condiția sa fie de la un brand de încredere.
Cifra octanica nu influenteaza performantele motorului tau. E ca și cum ai folosi vara antigel de -30 sau de -35.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ma indoiesc ca merita sa pui benzina de 100/99+ la un motor vechi de 14 ani

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Benzina standard de 95 ii este suficienta.
Daca pui benzina mai buna, merge ceva mai bine.
Insa e ok si cea de 95.