| AlexSalutir a întrebat:

Sunt o multime de masini frumoase si ieftine dar problema este ca unele au un consum destul de mare... Alfa Romeo si Mazda RX8 sunt cele care imi plac si as vrea sa stiu daca as merge la un service pentru masina respectiva, ar putea sa-i schimbe motorul pentru un consum mai mic de combustibil, este posibil sau nu?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mazda rx8 are motor rotativ, e un motor unicat, nu il schimba nimeni. Si e destul de stupid sa cheltui o caruta de bani sa pui pe masina un motor mai mic, care cel mai probabil va consuma mai mult pentru ca va trebui sa munceasca dublu sa miste masina

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca-ti permiti sa-ti cumperi un RX8, banii de benzina sunt o nimic toata!
Ideea este sa te intinzi atat cat iti poti permite.
Iar daca nu-ti permiti, te uiti sa-ti cumperi o masina mica, de 1.4 litrii, care-tia duce aceleasi beneficii ca una mare.
Din pacate, toti visam la Betley, Jaguar sau cine stie ce frumsueti de masini, dar cand nu-ti poti permite asa ceva, iti cumperi de cati bani ai in punga.

| AlexSalutir explică (pentru Violleta2022):

Cine o zis ca Rx8 sunt asa de scumpe? Poate pentru tine https://suchen.mobile.de/......earch.html 20&vc=Car

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexSalutir):

A, tu vorbeai de gunoaie second hand, nu de una nou nouta.
Evident ca-ti da mana sa iei un SH.

Ei bine, mie imi da mana sa iau si una noua nouta, doar ca nu-s interesata de Rx8, nu ma intereseaza jucariile de baitei, am trecut demult de varsta copilariei si apoi, prefer masini noi, fiindca-mi permit.

| FakeJoker a răspuns:

Rx8 este pentru cei care chiar sunt dispusi si au posibilitatea sa bage bani luna de luna intr'o masina, acel motor esti unic, este pretentions, este puternic, trebuiesc efectuate schimburi completari la ulei mai ales si intretineri foarte frecvent, nu iti recomand asa ceva. Este o masina de duminica, dar doar atat, o masina in care bagi odata 70 de litri de benzina si ii arzi intr'o noapte ca se distrezi la maxim. Un motor rotor este papa la 90 de mii de km, trebuie schimbat.

| farryx a răspuns:

Rx8 e pentru pasionati ca sa iti zic mai simplu
alfa e undeva intre sportiv si fiabilitate..confort nu stiu exact ce sa zic. te gandesti ce vrei sa faci. daca vrei doar sa te plimbi singur... ia rx8, daca vrei sa mai mergi cu prieteni si sa iesi in fiecare zi. ia alfa mai simplu. 1.9 sau 2.4. depinde si cat de sportiv esti capabil sa mergi si mai ales ce vrei sa faci cu masina

| Daniel_Popute_1996 a răspuns:

Mazda RX8 nu se mai produce. plus ca are motor unicat. cam greu sa iti schimbe cineva motorul la asa ceva. si plus e cam normal sa consume o masina ca aia, e sport!