| Ion_Adrian_1999 a întrebat:

Știe cineva daca se poate monta turbina pe un motor de 1.4 16v, 75cp?
Cam ce ar trebui facut?

Răspuns Câştigător
| Whitesnake99 a răspuns:

Boss...pe orice motor din lumea asta se poate monta orice. Poti sa faci din Dacia 1300 Bugati Chiron si invers. Iti trebuie doar resurse si un om foarte priceput.Acum lasand gluma la o parte...Da, daca scoti intre 3000 si 5000 €, da se poate monta turbo pe 1.4.Dar intrebarea e de ce ai vrea sa faci asa ceva? Nu ma intelege gresit, si eu am tot 21 de ani, sunt nascut in '99 ca tine, si eu am fost entuziasmat cand mi-am luat carnetul la 18 si ma credeam regele soselelor si voiam o masina nervoasa.Dar sincer ce vrei tu nu prea merita numai daca o faci asa ca proiect sa-ti omori timpul, sa pierzi noptile sa cauti piese.Ma intelegi? Dar nu o sa fie practic deloc, mai bine iti iei o masina mai noua si mai puternica de banii astia si ai facut o afacere mai buna. In loc sa te complici sa regandesti un motor de la zero si sa iti blestemi zilele cand o sa pice ceva la el deoarece conversia turbo nu e joaca de copii, nu e ca si cum ii schimbi toba si gata merge la fel restul vietii dar cu alt sunet. O sa ai consum cu 2-3-4 litri mai mare decat acum. Motoarele cu capacitate cilindrica mica oricum nu prea se pretezea la conversie, cel putin alea mai vechi.Imi pare rau daca ti-am stricat visele

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se poate monta, dar nu vor rezista piesele interne (pistoane, biele, lagăre).
Îți trebuie alt set motor pentru a scoate performanță prin supraalimentare.

| Digikey a răspuns:

Cel mai simplu ar fi sa o vinzi si sa iti cumperi una cu turbo.

| Ion_Adrian_1999 explică (pentru Whitesnake99):

Nu mi-ai stricat niciun vis, stai linistit, ideea e ca ideea asta era doar asa, o alternativă. Cel mai bine o vand si iau 1.8t. Dar in orice caz, mersi pentru informatii

| Whitesnake99 a răspuns (pentru Ion_Adrian_1999):

Total de acord, asa as face si eu! 1.8t sincer e singurul motor pe benzina scos vreodata de grupul VAG in care sa merite investit. Daca vrei intr-adevar informatii pana in cel mai mic detaliu, David de la La Garaj Show pe Youtube explica in nenumarate clipuri la el pe canal cum sta treaba cu modificarile. Adica poti sa te lamuresti intr-o seara in cateva ore doar uitandu-te la 3-4 clipuri in legatura cu tot ce ai nevoie! Bafta!