| Valentin_Giany_1996 a întrebat:

Știe cineva unde pot aduce câteva modificări pe parte interioară cât și exterioara la un golf 4 1.9 TDI alh.
As vrea sa schimb turbina, evacuare și sa ii aduc multe alte modificări.
Mulțumesc.

Răspuns Apreciat de Editori
| OldSoul a răspuns:

Pe partea de interior as spune sa pui grile de aerisire de Bora, ceasuri de Bora sport edition, interior de Gti sau Audi a3 recaro.
Pe partea de motor e putin mai dificil nu cunosc compatibilitatea pieselor dar ma gandesc ca totusi o turbina de AJM(116cp) o poti pune, asta desigur cu traseu cu tot, eventual un intercooler fmic, evacuare cap coada inox, si pe cat posibil sa faci si upgrade la sistemul de franare.
Si desigur EGR off.
Iar cu o remapare ar trebui sa o duci pe la 130 cai.
Si daca se potriveste ai putea pune chiar turbina injectoare de ARL(150CP).
Dar nu stiu daca o sa reziste internele la aceste modificari, aici trebuie sa te interesezi tu.
Acum, daca vrei sa faci treaba buna si sa tii o perioada mai indelungata masina mai bine o vinzi pe actuala si cumperi un ARL, deja e alta treaba.
Pe partea e aspect eu personal as face-o clean, si o capota prelungita, nu stiu, personal asa imi pare mie cel mai frumos, si desigur traditionala suspensie sport, eventual kit r32.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

ALH-ul are o turbina performanta (geometrie variabila), si fiabila. Nu are rost sa o schimbi, daca e in stare buna.
Evacuarea o poti face mai ales pentru sunet.
Resoftarea ar fi o idee, iar la aspect, eu n-as face altceva decat suspensie sport (low), si niste jante ceva pe 17".
Poate un "Joey mode" la faruri, si niste stopuri LCD (mie personal imi plac).

| xerxes1 a răspuns:

Cu 700 lei la TCM turbo o remapezi la 140 de cai la stage 1.
si este deja alta masina.Consuma mai putin si trage mai bine.Sa nu uiti sa ceri in pret si egr off.