| Mario1994 a întrebat:

Tocmai acum două săptămâni mi-am luat VW Passat B8 limuzina, cu ce pot curăța interiorul? Să nu fie urme, zgârieturi. Și la spălat exterior care ar fi mai ok? Sa o duc la o spălătorie profesionistă sau la cineva acasă?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca gasesti pe cineva profesionist in detailing auto, care face acasa, poti apela cu incredere. Persoanele astea folosesc produse foarte bune, scot masina ca noua, dar costa destul de mult.
Spalarea exterioara e important sa o faci fara perii dure. Ideal este sa mergi la spalatorie, sa dai spuma activa, clatire cu apa, iar odata la 2-3 spalari, sa aplici si ceara lichida pe ea.
Daca o duci la detailing, nu ar strica sa iti aplice si un strat de ceara solida pe ea, aia tine mai mult, previne zgarieturile fine si imbatranirea vopselei.
Daca ai scaune din piele, trebuie o lotiune pentru ingrijirea ei. Daca sunt scaune textile, doar le aspiri, le mai stergi din cand in cand cu o laveta usor imbibata in orice solutie cu detergent, iar cand devine murdara, o duci la cineva care curata cu abur sau cu aspirator cu injectie.

| mgtow a răspuns:

Aspirator tras cu prelungitor pe geam. Zgarieturile nu se duc din interior doar platind cateva sute de € pentru detailing interior. Exteriorul la jetul cu apa si spuma tiganii ce mai are pe acolo fara burete. Cu o colantare se duc zgarieturile exterioare dar nu iti permiti asa ceva