| Dany_Seby_1996 a întrebat:

TPU daca vopsesc stopurile din spate in negru cu un sprei (golf4) are ceva? se strica politia nuare treaba cu mine? funda

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand, daca le vopsesti cu spray negru cu vopsea simpla, nu se mai vede prin ele. La un accident din vina altuia (te pupa unu in spate la semafor sau trecere de pietoni), esti scos vinovat din cauza stopurilor.
In lege scrie clar despre aceste "tuninguri", si sunt omologate doar pleoapele pentru faruri, folia pentru geamuri, sau stopurile fumurii din fabrica. La toate acestea trebuie sa ai certificat de omologare, pe care sa-l poti prezenta politistilor cand te controleaza.
Revenind la metoda de a le face fumurii, eu le-am facut multora cu amestec de lac si vopsea neagra. Iese un lac fumuriu, care da luciu stopului si il face si fumuriu, iar "negreala" e in functie de cata vopsea pun, si cate straturi dau (minim 2). Bineinteles, le vopsesc cu pistol pentru lac, iar inainte de asta le degresez bine, pe unele chiar le-am slefuit usor cu burete abraziv de 800.
In ultima perioada n-am mai vopsit, dar am facut cateva stopuri cu folie simpla, de geamuri. Cumperi o nuanta deschisa (parca light black am folosit), si o lipesti pe stopurile curate. Eu am lipit si pe uscat, unde erau stopurile mici, la tine e suprafata mare, asa ca taie folia inainte la dimensiunea stopului + cate 1 cm in plus pe fiecare margine, pulverizeaza apa sau apa cu sapun pe stop, dezlipeste stratul de protectie de pe folie si ud-o si pe ea cu apa (dezlipesti cate o portiune, dai apa, dezlipesti in continuare, dai iar apa, ca sa nu faca cute), apoi o pui pe stop, si cu tipla de plastic din pachetul foliei, invelita intr-o carpa moale (ca sa nu zgarie folia), dai pe folie apasand usor, ca sa scoti apa dintre folie si stop, spre margini. Dupa ce scoti toata apa, tai surplusul de folie de pe margini. Sa tai exact pe margine, eventual putin mai scurt, dar cat sa nu se observe, ca daca lasi capatul foliei mai lung decat stopul, mai ales in partea de sus, intra apa sub folie si se dezlipeste in timp.

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Mai idei din astea? De fapt, asta nici nu e idee; e scurtcircuit!

suntserios
| suntserios a răspuns:

La primul politist caruia i se pune pata pe tine ramai fara certificat, asta ca sa nu mai zic ca nu mai iei itp ul. orice astfel de modificari se fac doar omologate

| OldSoul a răspuns:

Pe scurt, e ilegal, daca esti prins de politie, iti iei adio de la talon, iar daca cumva faci accident ai sanse mult mai mari sa fi gasit vinovat.

| Saveluc a răspuns:

Nu ai voie sa faci asa ceva. Cand ai sa te duci la rar cu ea, atunci o incurci rau dar si drastic

| Dany_Seby_1996 explică:

Dar leduri de pozitie pot sa imi pun? si am vazut la unele masini aveau pe dinauntru farului niste "leduri" in forma de "L" sunt legale?

| suntserios a răspuns (pentru Dany_Seby_1996):

Orice modificare a sistemului de iluminare este ilegala atat timp cat nu este omologata de RAR

| Dany_Seby_1996 explică:

Orice modificare pe masina este acelasi pret omolagatu sau depinde?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Dany_Seby_1996):

Nu stiu cine v-a invatat ca la RAR te duci, platesti si omologheaza orice.
In realitate, multe masini din traficul romanesc, daca 'pasesc' in RAR, raman fara talon din multe alte cauze, iar piesele 'tuning' care sunt interzise clar prin lege, nu au de ce sa fie omologate in RAR.
Legea nu spune ca trebuie sa mergi la RAR cand iti vopsesti parbrizul si stopurile, sa nu se mai vada prin ele. Scrie ca n-ai voie.
Daca cumperi stopuri fumurii din fabrica, omologate, e alta treaba.