| MaDu222 a întrebat:

Un motor 1.3 poate sa aiba 16 valve?

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Un motor de 1, 3 cu 4 cilindri poate sa aiba 16 valve. Deci cate 4 supape[valve] pe piston, 2 de admisie si 2 de evacuare in felul acesta creste randamentul motorului.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

De ce sa nu poata? Se incalca vreo lege, ceva? Un simplu search pe google iti arata o intreaga gama de masini cu aceasta motorizare: Fiat, Renault, Toyota, Mazda, Suzuki, Mitsubishi, Kia, Daihatsu, Nissan etc.

| hsurtep a răspuns:

Binenteles ca se poate, atata timp cat are 4 pistoane inseamna ca are 4 supape pe piston f simplu(sunt mecanic)

| sKilL a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles. daca are 4 cilindri poate sa se afle 4 supape pe fiecare.

Răspuns utilizator avertizat