| theROOcKsTArr a întrebat:

Un motor cu cutie automata se opreste singur ( dintr-o data)?, de exemplu la un motor cu cutie manuala daca bagi in viteza si tii frana se opreste

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

1. Cele manuale nu se opresc singure cand calci frana, decat daca esti in mers si nu o scoti pe liber sau nu ti si ambreajul calcat;
2. Cele automate nu se opresc nici o-data, poti calca linistit ce pedala vrei, cu exceptia celor care pe langa frana si acceleratie mai au in stanga de tot o pedala foarte mare ca este frana de mana, si in momentul cand o calci la unele dar nu la toate se opreste motorul de ex la Mercedes ML dar nu e valabil pentru toate masinile cu cutie hidramata. Unele nici nu au acea pedala!

| RS4 a răspuns:

Nu am prea inteles ce spui aici : "Un motor cu cutie automata se opreste singur" dar la un motor cu o cutie manuala (adica si ambreiaj) trebuie tinut ambreiajul daa e in viteza, altfel nu sta in loc, cum stau cele cu automata, daca apesi frana! deci daca este in viteza trebuie sa ti ambreiajul apasat, sau il ridici incet in timp ce accelerezi si faci pornirea de pe loc!

| ΔH a răspuns:

De unde-ai auzit tu ca daca bagi masina-n viteza si apesi frana se opreste motorul?
Ai luat cheile lu` taica-tau si ai plecat cu masina fara sa stie, iar tu habar n-ai sa folosesti pedalele?
Trebuie sa ridici abreiajul cand masina sta pe loc, sau cand ai turatii foarte mici, aproape de relantiu pentru a se oprii singura o masina cu cutie manuala.

| fresHZoNe a răspuns:

Nu se opreste ca la cele care au cutia manuala.

| fresHZoNe a răspuns:

Cele care au cutie manuala au si pedala de ambreiaj si daca ridici piciorul de pe ambreiaj in timp ce e in viteza (cand masina sta pe loc fara acceleratie) atunci ti se opreste motorul. la cele are au automat ambreiajul lucreaza automat, evident. nu ai pedala de ambreiaj. ai doar acceleratie si frana.