| BogdanB9 a întrebat:

Un prieten ma tot bate la cap ca, Renault Symbol 1.5 (75CP) benzina lasa intr-o liniuta Opel Vectra 1.6 (101CP) in 16V benzina al meu... ce credeti? Astept raspunsuri! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| MaxiValau a răspuns:

N-are nicio sansa! Fosta mea masina are motorul exact ca al symbolului (prietenul tau te-a mintin, are 73 de cp nu 75), iar acum am tot un renault, 1.6 16v. nu stiu daca avem exact aceleasi motoare, dar este o diferenta enorma intre fosta si prezenta masina, chiar daca prezenta este mai grea cu 400kg.
inca ceva. motorul symbolului prinde 160-180km/h, iar cel de opel, daca este la fel ca almeu, prinde 180-200km/h.

8 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Depinde de sofer. Sunt cam pe aceiasi linie cele doua masini dar tinand cont ca Vectra este mai grea dar si cu forta mai mare si Symbol mai usor dar... si forta mai mica depinde pe ce faceti. Pe asfalt perfect face un Symbol, pe asfalt cu praf, nisip, pietre, asfalt umed, zapada si asa mai departe face un Vectra fiindca fiind mai greu are aderenta mai buna dar oricum depinde si ce cauciucuri aveti fiecare pe masina este evident!

| maryy a răspuns:

Nu are cum,deoarece chiar daca Simbolul are un an mai bun, deci ar trebui sa mearga perfect, nu il ajuta foarte mult puterea. Opel-ul Vectra este chiar o masina reusita si puternica am putea spune avand in vedere cei 101 cp.

| helgione a răspuns:

Pe 50 de metrii s-ar putea sa te faca dar mai departe nu cred happy

| BogdanB9 explică:

Am uitat sa mentionez:opel-ul e din 1997 si renault din 2008... Opelul e ca si nou...nu i-ai da atatia ani.totusi,astept!

| BogdanB9 explică:

Furtunadiesel...ai si tu intr-un fel dreptate...dar eu ma refer in conditii normale!
NU ARE NICI CUM(dupa parerea mea) renaultul sa ia opelul...e prea mare diferenta de motorizari, am vazut o multime de opeluri care merg cu 200+, pe cand renaultul nu ia mai mult de 180, si totusi,prietenul asta al meu ma bate continuu la cap ca renaultu e mai nou si prostii din astea,poate fi mai nou daca NU MERGE MAI TARE,nici dac-ar fi turc, totusi, mai astept niste pareri sa-i pot dovedi cumva ca nu are dreptate(asta daca e asa)

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru BogdanB9):

Ai spus intr-o liniuta si tinand cont de toate sitemele moderne pe care le are chair daca are 75 CP, cu un sofer foarte bun poate sa faca fata, chiar sa intreaca dar pe mai mult de 100 de metrii in nici un caz!

| BogdanB9 explică:

Se poate inca 2-3 raspunsuri?

| cosmin00 a răspuns:

Presupun ca Renaultu e Diesel, eu as spune ca face opelul, are vlaga in el motorul 1.6 16v!