| Giazmo a întrebat:

Un singur lucru:Sofer pe tir!
Ce parere aveti de aceasta meserie? Se castiga bine? E grea?

4 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Salut, e destul de greu din punct de vedere al odihnei dar si a stresului, dar si periculor, se castiga bine, intr-adevar, aici depinde si la ce firma te angajezi, succes

| goblinuldansatordincalcaie a răspuns:

Este greu in primul rand pentru ca mergi in tari straine in care poate nu cunosti limba, sau poate ei nu inteleg engleza si in caz de urgenta nu ai ce sa faci. Recent am auzit despre un sofer de tir care era in cabina, iar in spate unde era marfa a intrat un hot care a taiat prelata si ii era frica sa mearga in spate, pentru ca hotul putea sa ii ia gatul. Nu cred ca soferul a patit ceva, insa daca intr-un caz extrem cineva ii punea cutitul la gat, nu avea cum sa sune la politie. In al doilea rand, nu ai conditii ca intr-o casa, tirul e casa ta si nu e o casuta prea utilata, nu ai baie, nu ai bucatarie. Hai ca de bucatarie nu a nevoie ca doar magazinele sunt pline de mancare, sunt restaurante, dar dus unde faci? Poate se castiga din meseria asta, insa dupa parerea mea este foarte grea si in acelasi timp periculoasa. In Romania poti sa castigi bani daca vrei sa muncesti, daca ai putin noroc si daca lucrezi in privat pentru tine, nu la stat.

| farryx a răspuns:

Castigi bine, e periculos din cauza migrantilor sau chiar a hotilor, obositoare daca nu iti place sa stai numa in fund si sa conduci. Dar daca esti singur si nu ai familie, merita

| CristinaElena99 a răspuns:

Buna! Sa incep cu partea buna: Da, se castiga chiar bine si mai si calatoresti pe banii firmei. laughing
Partea naspa: Stai foarte prost cu odihna, trebuie sa te incadrezi intr-un anumit timp, de mute ori ajungi sa dormi in parcari.