| Ana1329 a întrebat:

Cam cat castiga o un asistent medical pe sectia de ginecologie(moasa) in Romania? E o meserie platita decent? Ce parere aveti despre aceasta meserie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Salariu e undeva intre 1500 (pentru un debutant cu postliceala) si poate sa ajunga si pana la 3000+ pentru asistenta sefa.
Meseria asta, insa, nu se face in primul rand pentru bani, se face ca sa ajuti oamenii, sa fii langa ei cand ii doare, cand sufera, sa poti sa te tii tare atunci cand o mama abia a nascut si afla ca a nascut un copil intr-o stare extrem de grava sau chiar mort. Cu toti banii din lume daca nu esti facut pentru asta nu o sa poti rezista pe aproape nicio sectie.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Castiga binisor, daca are experinta de multi ani, are certificari si grade mari, si mai face si schimburi de noapte, unde castiga in plus.
Evident salariul este secret, deci, nu il poti afla nici aici si nici daca intrebi la maternitate.

| Ana1329 explică (pentru Violleta2022):

Va multumesc frumos pentru raspuns!