| Mario1994 a întrebat:

Ce părere aveți despre stilist coafor? E o meserie bună? Se câștigă bine?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Azi la 11 am fost la frizer. Am lasat 21 euro (19 e tariful).
Femeile lasa cam 24, si asta pentru un simplu tuns.
Daca e cu coafat, atunci minim 30-35. Deci in Germania, cam fac bani gagicile, pentru ca desi nemtii sunt super zgarciti, si nu lasa nicaieri bacsis, la frizer si restaurante e lege nescrisa ca trebuie sa lasi. (1-2 euro la frizer).
In Romania, faci bani in orase mari, si si acolo, in saloanele mai frecventate de multi clienti (asta presupune amplasare strategica a salonului, si preturi accesibile pentru o categorie mai vasta de clienti).
Si dupa cum foarte bine a punctat aalbinutza, barbatii nu sunt pretentiosi, si dureaza cam 15 minute un tuns. Femeile stau o ora pana se gandesc ce coafura vor, inca jumatate de ora analizeaza daca le sta bine, inca o jumatate de ora te injura ca nu le-ai aranjat cum au dorit (desi ti-ai indeplinit intocmai atributiile). laughing

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Da, depinde de salon. La frizeriile destinate bărbaților se fac mult mai mulți bani după părerea mea pentru ca bărbații merg mult mai des la salon. In plus e și stresant sa lucrezi cu femeile pentru ca sunt pretențioase majoritatea.

| Alexand3ru1 a răspuns:

Daca consideri ca iti place si asta te atrage sa urmezi pe viitor, eu zic sa incepi cursurile de calificare si pregatire pentru o viitoare meserie.
E o meserie buna deoarece tot timpul este de lucru, parul creste si ca urmare trebuie tuns.
In legatura cu coafatul, petrecerii se fac destule in decursul unui an, asa ca parul trebuie aranjat.
Se castiga destul de bine.Depinde si de mana stilistei/coafezei, pretul poate sa difere.